“Synology DS223 2-Bay NAS Storage | Personal Cloud, Backup & Surveillance Solution” has been added to your cart. View cart
Showing 55–72 of 98 results
Seagate Exos 7E10 10TB ST10000NM017B – Enterprise Hard Drive | 4KN SATA, Cache Size – 256MB, RPM 7200 | 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINCDDI2S1Z
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | Exos 7e10 |
| Model | ST10000NM017B |
| Badges | 24Hr Dispatch |
Seagate Exos 7E10 2TB ST2000NM000B -Enterprise Hard Drive | Cache- 256MB, RPM7200, SATA 6Gb/s, 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINC5U6J416
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Warranty | 5 Years |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 2TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Exos 7e10 |
| Interface Type | SATA |
| Model | ST2000NM000B |
| Form Factor | 3.5inch |
| Brand | Seagate |
Seagate Exos 7E10 4TB ST4000NM000B – Enterprise Hard Drive | Cache Size – 256MB, SATA 6Gb/s, RPM7200, 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN7961UE6C
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Cache Size | 1024MB, 128MB, 256MB, 32MB, 512MB, 64MB |
| Brand | Seagate |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Model | ST4000NM000B |
| Series | Exos 7e10 |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Storage | 4TB |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
Seagate Exos 7E10 6TB ST6000NM019B -Enterprise Hard Drive | Cache Size – 256MB, RPM7200, SATA 6Gb/s, 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINVUR7U5GW
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 6TB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Model | ST6000NM019B |
| Series | Exos 7e10 |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
Seagate Exos X24 16TB ST16000NM002H – Enterprise Hard Drive | Cache Size – 512MB, RPM 7200, SATA 6Gb/s | 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINZTTZMKJU
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 16TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | exos x24 |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Model | ST16000NM002H |
| Badges | 24Hr Dispatch |
Seagate Exos X24 24TB ST24000NM002H – Enterprise Hard Drive | Cache Size – 512MB, RPM 7200, SATA 6Gb/s | 5 Year Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN3P1KX71A
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 24TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | exos x24 |
| Interface Type | SATA |
Seagate SkyHawk 2TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 3.5″, RPM@5400, Cache-256MB, 3Y Warranty | ST2000VX017
Rated 4.90 out of 5
In stock
SKU:
FGINQ4X64KWN
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.02 × 10.16 × 14.699 cm |
| Model | ST2000VX017 |
| Brand | Seagate |
| Storage | 2TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Warranty | 3 Years |
| Cache Size | 256MB |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Skyhawk |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Drive Type | Surveillance HDD |
Seagate SkyHawk 4TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache-256MB, 3Y Warranty | ST4000VX016
Rated 5.00 out of 5
In stock
SKU:
FGINS43PX1BZ
| Weight | 0.490 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.02 × 10.16 × 14.69 cm |
| Brand | Seagate |
| Model | ST4000VX016 |
| Storage | 4TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Series | Skyhawk |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
Seagate SkyHawk 6TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, Cache-256MB, 5700RPM, 3Y Warranty | ST6000VX009
Rated 0 out of 5
In stock
₹27,799.00 Inc. tax (₹23,558.47Exc. Tax)
SKU:
FGING8ANODDZ
| Brand | Seagate |
|---|---|
| Storage | 6TB |
| Model | ST6000VX009 |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Cache Size | 256MB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 5700 RPM |
| Series | Skyhawk |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
Seagate SkyHawk AI 10TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 7200RPM, Cache-256MB, 5Y Warranty | ST10000VE001
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINM4QD3DI8
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Storage | 10TB |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 256MB |
| Model | ST10000VE001 |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Skyhawk AI |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 5 Years |
Seagate SkyHawk AI 8TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, Cache-256MB, 7200RPM, 5Y Warranty | ST8000VE001
Rated 5.00 out of 5
In stock
SKU:
FGIN2HUHM5X2
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Brand | Seagate |
| Model | ST8000VE001 |
| Storage | 8TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 5 Years |
| Series | Skyhawk AI |
| Badges | 24Hr Dispatch |
Synology DS124 1-Bay NAS Storage | Personal Cloud, Backup & Surveillance Solution for Home & Small Office
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINECH2RG52
| Model | Synology DS124 |
|---|---|
| Brand | Synology |
Synology DS223 2-Bay NAS Storage | Personal Cloud, Backup & Surveillance Solution
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINAP231FL9
Synology DS223j 2-Bay Diskstation NAS | Realtek RTD1619B, 4 Core 1.7GHz, 1GB DDR4 RAM non-ECC, 1xRJ-45 1GbE LAN Port, 1xUSB 3.2 Gen 1 Port | 2 Year Limited Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN556TPGZ3
| Weight | 0.88 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 10.0 × 22.5 cm |
| Model | Synology DS223j |
| Brand | Synology |
| Processor | Realtek RTD1619B Quad-Core 1.7GHz |
| Warranty | 2 Years |
| RAM | 1 GB DDR4 |
| Total Bay | 2 Bay |
Synology DS423 4-Bay NAS Storage | Private Cloud, Backup & Surveillance Solution
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN6U9I67V8
Synology DS425+ 4-Bay NAS Storage | High-Speed Private Cloud, Backup & Collaboration Solution
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN49L5E4BN
TOSHIBA 10TB MG10ADA10TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB, SATA 6Gb/s, 7200RPM, 5Y Warranty | MG10-D Series
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINW4WU6VVQ
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | MG10 |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Badges | 24Hr Dispatch |
TOSHIBA 12TB MG09ACA12TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , 3.5 SATA 6Gb/s, 7200RPM, 5Y Warranty | MG09 Series
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINY7AX7T34
| Weight | 0.690 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG09ACA12TE |
| Storage | 12TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
| Interface Type | SATA |
| Series | MG09 |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives











