Showing 37–54 of 66 results
Seagate Exos 7E10 2TB | SAS, Cache Size – 256MB, RPM@7200, 3.5” inch | ST2000NM001B | Enterprise Hard Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINW32UDHO6
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 2TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Exos 7e10 |
| Model | ST2000NM001B |
| Interface Type | SAS |
| Form Factor | 3.5inch |
Seagate Exos X22 22TB ST22000NM001 -Enterprise Hard Drive | Cache Size – 512MB, RPM7200, SATA 6Gb/s, 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINS9EGB26A
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | exos x22 |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 22TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Badges | PROJECT BASED |
Seagate Exos X24 12TB ST12000NM002H – Enterprise Hard Drive | Cache Size – 512MB, RPM 7200, SATA 6Gb/s | 5 Year Warranty
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN415GJG36
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Model | ST12000NM002H |
| Series | exos x24 |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 12TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
Seagate SkyHawk 1TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, Cache-256MB, 5400RPM, 3Y Warranty | ST1000VX013
Rated 4.50 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINU89ELVK6
| Weight | 0.415 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.02 × 10.16 × 14.69 cm |
| Brand | Seagate |
| Model | ST1000VX013 |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Storage | 1TB |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 3 Years |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Skyhawk |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
Seagate SkyHawk AI 12TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 7200RPM, 3.5”, Cache-256MB | 5Y Warranty | ST12000VE001
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINX4813DJ8
| Weight | 0.690 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Brand | Seagate |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Model | ST12000VE001 |
| Storage | 12TB |
| Cache Size | 256MB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Skyhawk AI |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 5 Years |
Seagate SkyHawk AI 16TB – Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 3.5”, Cache-256MB, 5Y Warranty | ST16000VE004
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINAVFHHGIY
| Weight | 0.670 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Brand | Seagate |
| Storage | 16TB |
| Model | ST16000VE004 |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Skyhawk AI |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
TOSHIBA 14TB MG07ACA14TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 256MB , 7200RPM, SATA 6Gb/s, 5Y Warranty | MG07ACA Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN6MZ9U2Z9
| Weight | 0.705 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG07ACA14TE |
| Storage | 14TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG07 |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
TOSHIBA 16TB MG09ACA16TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , SATA 6Gb/s, 7200RPM, 5Y Warranty | MG09 Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINN4L64S73
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG09ACA16TE |
| Storage | 16TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | MG09 |
| Interface Type | SATA |
TOSHIBA 18TB MG09ACA18TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , 3.5″ SATA 6Gb/s, 7200RPM, 5Y Warranty | MG09 Series
Rated 5.00 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINW7643ENP
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG09ACA18TE |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Storage | 18TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG09 |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
TOSHIBA 20TB MG10ACA20TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , SATA 6Gb/s, 7200RPM, 5Y Warranty | MG10 Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN312NF8WX
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG10ACA20TE |
| Storage | 20TB |
| Cache Size | 512MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG10 |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Drive Type | Enterprise HDD |
TOSHIBA 22TB MG10AFA22TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , SATA 6Gb/s, 5Y Warranty | MG10F Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN6V92568J
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG10AFA22TE |
| Storage | 22TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG10 |
TOSHIBA 24TB MG11ACA24TE -Enterprise Hard Drive | Cache-1024MB, SATA, 7200 RPM , 5YR Warranty | MG11 Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINL56P344O
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Toshiba |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Cache Size | 1024MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 24TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG11 |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
TOSHIBA 4TB MG10SDA400E – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , SATA 6Gb/s, 5Y Warranty | MG10-D Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN2TOWU1H3
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | MG10 |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 4TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
TOSHIBA 8TB MG08ADA800E -Enterprise Hard Drive | Cache – 256MB , 3.5” SATA 6Gb/s, 7200RPM, 5Y Warranty | MG08-D Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN56P7G5RL
| Weight | 0.730 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG08ADA800E |
| Storage | 8TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
Toshiba MG Series Capacity 2TB SAS MG04SCA20EE Enterprise Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINFG9XEIXQ
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Model | MG04SCA20EE |
| Brand | Toshiba |
| Storage | 2TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Cache Size | 128MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG04 |
| Interface Type | SAS |
| Form Factor | 3.5inch |
TOSHIBA S300 1TB | SATA 6Gb/s, 3.5”, RPM@5700, Cache- 64MB | HDWV110UZSVA
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN3LVJ5948
| Weight | 0.46 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Storage | 1TB |
| Brand | Toshiba |
| Model | HDWV110UZSVA |
| Cache Size | 64MB |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Spindle Speed (RPM) | 5700 RPM |
| Warranty | 3 Years |
| Series | S300 |
TOSHIBA S300 Pro 8TB – Surveillance Hard Drive | 3.5′ SATA 6Gb/s, RPM@7200, Cache-512MB | 5Y Warranty | HDWTA80UZSVA
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINU3823KUP
WD Purple 1TB | WD11PURZ – Surveillance Hard Drive | Cache Size- 64MB, SATA, upto 110MB/s
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINFG15MMP1
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 64MB |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Storage | 1TB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Warranty | 3 Years |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives












