Showing 1477–1494 of 2536 results
Lexar 64GB Professional SILVER PRO SDXC UHS-II Card | V60 U3 C10, Up to 280MB/s Read & 130MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPR064G-BNNNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINJP72S44Q
Lexar 64GB SILVER PLUS microSDXC UHS-I Card -Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 100MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL064G-BNANG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINN2H8NYYJ
Lexar 80GB Professional GOLD CFexpress 2.0 Type A Card | Up to 900MB/s Read & 800MB/s Write | PCIe 3.0×2 | 700MB/s Sustained | VPG400 | Limited Lifetime Warranty | LCAGOLD080G-RNENG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINYB4RMQMV
| Brand | LEXAR |
|---|---|
| Model | LCAGOLD080G-RNENG |
| Storage | 80GB |
Lexar 8GB ARES RGB DDR4 3200MHz – Ideal for Desktop (Gaming) | 288 PIN UDIMM, 1.35V, Lifetime Warranty | LD4U08G32C16LA-RGS
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINSYIJUXJK
| Weight | 0.030 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 4.3 × 0.79 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Capacity | 8GB |
| Series | Lexar Ares RGB DDR4 |
| Interface Type | 288 PIN UDIMM |
Lexar 8GB DDR4 3200MHz SO-DIMM | PIN-260 | CL-22 | 5 Years Warranty | LD4S08G32C22ST-HGN
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINL1R3K5OC
| Weight | 0.008 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.96 × 3.00 × 0.30 cm |
| Badges | New Launch |
| Model | LD4S08G32C22ST-HGN |
| Brand | LEXAR |
| Memory Type | DDR4 |
| Form Factor | 260 Pin SO-DIMM |
| Interface Type | 260 PIN SODIMM |
| Use Case | Laptop (SODIMM) |
| Warranty | 5 Years |
| Frequency | 3200MHz |
| Memory Size | 8GB |
| Series | Lexar DDR4 3200 Sodimm |
LEXAR 8GB DDR5 5600MHz SODIMM | 262-PIN | CL-46 | 10 Years Warranty | LD5S08G56C46ST-BGS
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINCC94AT3I
| Weight | 0.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.9 × 3.0 × 0.3 cm |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Brand | LEXAR |
| Interface Type | 262 – PIN SO-DIMM |
| Model | LD5S08G56C46ST-BGS |
| Use Case | Laptop (SODIMM) |
| CAS Latency | 46 |
| Memory Type | DDR5 |
| Form Factor | 262 Pin SO-DIMM |
| Frequency | 5600MHz |
| Memory Size | 8GB |
| Series | Lexar DDR5 SO-DIMM |
| Warranty | 10 Years |
LEXAR 8GB DDR5 5600MHz UDIMM | 288- PIN | CL-46 | 10 Years Warranty | LD5U08G56C46ST-BGS
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINEC863P37
| Weight | 0.03 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.3 × 3.1 × 0.4 cm |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Brand | LEXAR |
| Interface Type | 288 PIN UDIMM |
| Model | LD5U08G56C46ST-BGS |
| Use Case | Gaming/Editing |
| CAS Latency | 46 |
| Memory Type | DDR5 |
| Form Factor | 288-PIN UDIMM |
| Frequency | 5600MHz |
| Series | Lexar DDR5 UDIMM |
| Memory Size | 8GB |
| Warranty | 10 Years |
Lexar Air Portable SSD 1TB | USB 3.2 Gen 1 | Up to 400MB/s write | 3 YEARS WARRANTY | Ultra-lightweight | LSL260X001T-BNBNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN1QLNS578
| Weight | 0.019 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.07 × 7.07 × 0.93 cm |
| Brand | LEXAR |
| Drive Type | Portable SSD |
| Interface Type | USB3.2 Gen1 |
| Model | Lexar Air |
| Storage | 1TB |
| Use Case | External Backup |
| Warranty | 3 Years |
Lexar Air Portable SSD 2TB | USB 3.2 Gen 1 | Up to 400MB/s write | 3 YEARS WARRANTY | Ultra-lightweight | LSL260X002T-BNBNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINE81CZ46W
| Weight | 0.019 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.07 × 7.07 × 0.93 cm |
| Brand | LEXAR |
| Drive Type | Portable SSD |
| Interface Type | USB3.2 Gen1 |
| Model | Lexar Air |
| Storage | 2TB |
| Use Case | External Backup |
| Warranty | 3 Years |
Lexar Air Portable SSD 512GB | USB 3.2 Gen 1 | Up to 400MB/s write | 3 YEARS WARRANTY | Ultra-lightweight | LSL260X512G-BNBNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN2KDFEX5T
| Weight | 0.019 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.07 × 7.07 × 0.93 cm |
| Brand | LEXAR |
| Drive Type | Portable SSD |
| Interface Type | USB3.2 Gen1 |
| Model | Lexar Air |
| Storage | 512GB |
| Use Case | External Backup |
| Warranty | 3 Years |
Lexar Ares 16GB (8GBx2) 3600MHz DDR4 Desktop RAM | Dual Channel | XMP 2.0 | CL18 | LD4BU008G-R3600GD0A
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN4JIWI43U
| Dimensions | 14 × 4.33 × 0.79 cm |
|---|---|
| Badges | |
| Brand | LEXAR |
| Capacity | 16GB |
| Interface Type | 288 PIN UDIMM |
| Model | Lexar Ares |
| Use Case | Gaming |
| Warranty | Lifetime |
Lexar Ares RGB 16GB (8GBx2) 3600MHz DDR4 Desktop RAM | Dual Channel | XMP 2.0 | CL18 | RGB LED | Black| LD4BU008G-R3600GDLA
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINIQL17285
| Weight | 0.10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 4.33 × 0.79 cm |
| Badges | |
| Brand | LEXAR |
| Capacity | 16GB |
| Interface Type | 288 PIN UDIMM |
| Model | Lexar Ares |
| Series | Lexar Ares RGB DDR4 |
| Use Case | Gaming |
| Warranty | Lifetime |
Lexar ARMOR 700 2TB Portable SSD | USB 3.2 Gen 2×2 | Up to 2000MB/s Read & Write, 5 Year Limited Warranty (LAR700X002T-RNBNG)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN7JQ2JDUK
| Weight | 0.079 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.61 × 5.44 × 1.32 cm |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | LEXAR |
| Interface Type | USB 3.2 Gen2x2 |
| Series | Lexar ARMOR 700 |
| Model | LAR700X002T-RNBNG |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Use Case | External SSD, Portable SSD |
| Storage | 2TB |
Lexar Armor 700 4TB Portable SSD | USB 3.2 Gen 2×2 | upto 2000MB/s Read & Write | 5 Year Limited Warranty (LAR700X004T-RNBNG)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN8XD48RR9
| Weight | 0.08 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.61 × 5.43 × 1.32 cm |
| Brand | LEXAR |
| Use Case | External SSD, Portable SSD |
| Warranty | 5 Years |
| Model | LAR700X004T-RNBNG |
| Series | Lexar ARMOR 700 |
| Interface Type | USB 3.2 Gen2x2 |
| Storage | 4TB |
Lexar CFexpress Type A + UHS-II Card Reader | Up to 900MB/s | USB 3.2 Gen 2 | 2-Year Warranty | LRW530U-RNBNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN1KC1X46R
| Weight | 0.077 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9.8 × 6.0 × 1.91 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LRW530U-RNBNG |
Lexar CFexpress Type A Reader | Up to 900MB/s Transfer | USB 3.2 Gen 2 | USB-C + USB-A | 2-Year Warranty | LRW515U-RNHNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN9VQW1S6U
| Weight | 0.063 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.0 × 4.5 × 1.5 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LRW515U-RNHNG |
Lexar CFexpress Type B USB-C Reader | USB 3.2 Gen 2 | Up to 10Gbps | 2-Year Warranty | LRW510U-BNHNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN1X9Q7177
| Weight | 0.053 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.0 × 6.39 × 1.5 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LRW510U-BNHNG |
Lexar ES3 1TB Portable SSD | Up to 1050MB/s Read | USB 3.2 Gen 2 External SSD | 3 Years Warranty| LES3XXX001T-RNSNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
₹28,999.00 Inc. tax (₹24,575.42Exc. Tax)
SKU:
FGIN1K88NIQL
| Weight | 0.045 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.5 × 3.3 × 0.9 cm |
| Badges | |
| Brand | LEXAR |
| Storage | 1TB |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | External Backup |
| Series | Lexar ES3 |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives

















