Lexar 128GB Professional SILVER PLUS SDXC U3 V30 C10 UHS-I Card | 205MB/s Read & 150MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPL128G-BNNNG
SKU:
FGIN3J77OZQO
In stock
| Weight | 0.001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2.4 × 0.02 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDSIPL128G-BNNNG |
| Series | Lexar Professional SILVER PLUS |
| Storage | 128GB |
| Speed Class | Class 10 |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V30 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 256GB Professional SILVER PLUS SDXC UHS-I Card | U3 V30 C10 205MB/s Read & 150MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPL256G-BNNNG
SKU:
FGINZ8YRX478
In stock
| Weight | 0.001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2.4 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDSIPL256G-BNNNG |
| Series | Lexar Professional SILVER PLUS |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 256GB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V30 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 256GB Professional SILVER PRO SDXC UHS-II Card | V60 U3 C10, Up to 280MB/s Read &160MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPR256G-BNNNG
SKU:
FGINAQ6UYQL5
In stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDSIPR256G-BNNNG |
| Series | Lexar Professional Silver Pro |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 256GB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V60 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 512GB Professional SILVER PLUS SDXC UHS-I Card | U3 V30 C10, 205MB/s Read & 150MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPL512G-BNNNG
SKU:
FGIN2R7818B1
In stock
| Weight | 0.001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2.4 × 0.2 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDSIPL512G-BNNNG |
| Series | Lexar Professional SILVER PLUS |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 512GB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V30 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 512GB Professional SILVER PRO SDXC UHS-II Card | V60 U3 C10, Up to 280MB/s Read & 160MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPR512G-BNNNG
SKU:
FGINVS6736OG
In stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDSIPR512G-BNNNG |
| Series | Lexar Professional Silver Pro |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 512GB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V60 |
| Warranty | Lifetime |
SanDisk 128GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 190MB/s Read & 90MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAA-128G-IN6MS
SKU:
FGINUD5YAG73
In stock
Original price was: ₹7,999.00.₹5,349.00Current price is: ₹5,349.00. Inc. tax (₹4,533.05Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 128GB Extreme |
| Storage | 128GB |
| Application Class | A2 |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 256GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 190MB/s Read & 130MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAV-256G-IN6MS
SKU:
FGINBV1PI43Q
In stock
Original price was: ₹12,999.00.₹9,149.00Current price is: ₹9,149.00. Inc. tax (₹7,753.39Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 256GB Extreme |
| Storage | 256GB |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Warranty | Lifetime |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Series | Sandisk Extreme |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 512GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 190MB/s Read & 130MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAV-512G-IN6MS
SKU:
FGIN77IM3PW6
In stock
Original price was: ₹19,999.00.₹15,149.00Current price is: ₹15,149.00. Inc. tax (₹12,838.14Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 512GB Extreme |
| Storage | 512GB |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V30 |
| Application Class | A2 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Sandisk Extreme |
Lexar 128GB ARMOR GOLD SDXC UHS-II Card V60 U3 C10 | Up to 280MB/s Read & 210MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDAMGL128G-RNNNG
SKU:
FGIN571R4EHX
Out of stock
| Weight | 0.0056 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDAMGL128G-RNNNG |
| Badges | 48Hr Dispatch |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | SDXC |
| Series | Lexar ARMOR GOLD |
| Interface Type | UHS- II |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 128GB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V60 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 128GB ARMOR SILVER PRO SDXC UHS-II Card V60 U3 C10 | Up to 280MB/s Read & 160MB/s Write | Lifetime Warranty | LSDAMSP128G-RNNNG
SKU:
FGINDXE69928
Out of stock
| Weight | 0.0056 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDAMSP128G-RNNNG |
| Badges | 48Hr Dispatch |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | SDXC |
| Interface Type | UHS- II |
| Series | Lexar Armour Silver Pro |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 128GB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V60 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 128GB Professional 1800x GOLD Series SDXC UHS-II | A2 V60 U3 C10, upto 280MB/s read & 210MB/s write, Limited Lifetime Warranty | LSD1800128G-BNNNG
SKU:
FGINMC2H8T87
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSD1800128G-BNNNG |
| Application Class | A2 |
| Warranty | Lifetime |
| Use Case | Photography/Videography |
| Storage | 128GB |
| UHS Class | U3 |
| Series | Lexar Professional 1800x |
| Speed Class | Class 10 |
| Video Class | V60 |
Lexar 128GB Professional 2000x SDXC UHS-II Card V90 U3 C10 | Up to 300MB/s Read & 260MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSD2000128G-BNNNG
SKU:
FGINJ3QFGC79
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSD2000128G-BNNNG |
| Badges | 48Hr Dispatch |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | SDXC |
| Interface Type | UHS- II |
| Series | Lexar Professional 2000x |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 128GB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V90 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 128GB Professional SILVER PRO SDXC UHS-II Card | V60 U3 C10, Up to 280MB/s Read & 120MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPR128G-BNNNG
SKU:
FGINDQZNCO4U
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDSIPR128G-BNNNG |
| Series | Lexar Professional Silver Pro |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 128GB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V60 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 128GB SILVER PLUS microSDXC UHS-I Card U3, V30, A2, C10 – Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 150MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL128G-BNANG
SKU:
FGIN4HQDNDOG
Out of stock
Original price was: ₹5,999.00.₹4,249.00Current price is: ₹4,249.00. Inc. tax (₹3,600.85Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 128GB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Video Class | V30 |
| Application Class | A2 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Form Factor | microSD |
| Interface Type | UHS I |
| Model | LMSSIPL128G-BNANG |
| Drive Type | Flash Memory |
Lexar 1TB ARMOR GOLD SDXC UHS-II Card V60 U3 C10 | 280MB/s Read & 205MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDAMGL001T-RNNNG
SKU:
FGINYSLF3864
Out of stock
| Weight | 0.0056 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDAMGL001T-RNNNG |
| Badges | 48Hr Dispatch |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | SDXC |
| Interface Type | UHS- II |
| Series | Lexar ARMOR GOLD |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 1TB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V60 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 1TB ARMOR SILVER PRO SDXC UHS-II Card V60 U3 C10 | Up to 280MB/s Read & 160MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDAMSP001T-RNNNG
SKU:
FGINEO6A33GQ
Out of stock
| Weight | 0.0056 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDAMSP001T-RNNNG |
| Badges | 48Hr Dispatch |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | SDXC |
| Interface Type | UHS- II |
| Series | Lexar Armour Silver Pro |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 1TB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V60 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 1TB Professional 1800x GOLD Series SDXC UHS-II | A2 V60 U3 C10, upto 280MB/s read & 205MB/s write, Limited Lifetime Warranty | LSD1800001T-BNNNG
SKU:
FGINK79839G6
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSD1800001T-BNNNG |
| Application Class | A2 |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V60 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 1TB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar Professional 1800x |
Lexar 1TB Professional SILVER PLUS SDXC UHS-I Card | U3 V30 C10, 205MB/s Read & 150MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPL001T-BNNNG
SKU:
FGIN136A8XK3
Out of stock
| Weight | 0.001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2.4 × 0.2 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDSIPL001T-BNNNG |
| Series | Lexar Professional SILVER PLUS |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 1TB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V30 |
| Warranty | Lifetime |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives














