Lexar 1TB SILVER PLUS microSDXC™ UHS-I Card U3, V30, A2, C10 – Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 150MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL001T-BNANG
SKU:
FGINV1DRE2WU
Out of stock
Original price was: ₹39,999.00.₹27,800.00Current price is: ₹27,800.00. Inc. tax (₹23,559.32Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 1TB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | microSD |
| Interface Type | UHS I |
| Model | LMSSIPL001T-BNANG |
Lexar 256GB 633x microSDXC | UHS-l Blue Series C10 V30 A1 U3 – upto 100MB/s Read & 70MB/s Write, includes adapter, 10 Year Limited Warranty (LSDMI256BB633A)
SKU:
FGIN2FUC4AJK
Out of stock
Original price was: ₹8,999.00.₹6,799.00Current price is: ₹6,799.00. Inc. tax (₹5,761.86Exc. Tax)
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDMI256BB633A |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Storage | 256GB |
| Series | Lexar 633x |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 256GB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL256G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC256
Out of stock
Original price was: ₹7,999.00.₹6,099.00Current price is: ₹6,099.00. Inc. tax (₹5,168.64Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 256GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL256G-BNANG |
Lexar 256GB Professional GOLD | microSDXC™ UHS-II Card | upto 280MB/s read & 180MB/s write, 10Years Limited Warranty | LMSGOLD256G-BNNNG
SKU:
FGINXCOUCXIV
Out of stock
Original price was: ₹19,999.00.₹12,199.00Current price is: ₹12,199.00. Inc. tax (₹10,338.14Exc. Tax)
| Weight | 0.005 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Storage | 256GB |
| Series | lexar Professional Gold |
| Model | LMSGOLD256G-BNNNG |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V60 |
| Use Case | Gaming, Photography/Videography |
| Speed Class | Class 10 |
| UHS Class | U3 |
Lexar 256GB SILVER PLUS microSDXC UHS-I Card U3, V30, A2, C10 – Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 150MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL256G-BNANG
SKU:
FGINF56IDLY9
Out of stock
Original price was: ₹9,999.00.₹7,999.00Current price is: ₹7,999.00. Inc. tax (₹6,778.81Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Storage | 256GB |
| Warranty | Lifetime |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Application Class | A2 |
| Speed Class | Class 10 |
| Model | LMSSIPL256G-BNANG |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | microSD |
| Interface Type | UHS I |
Lexar 2TB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL002T-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC001
Out of stock
Original price was: ₹57,000.00.₹46,199.00Current price is: ₹46,199.00. Inc. tax (₹39,151.69Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 2TB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL002T-BNANG |
Lexar 32GB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 100MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL032G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZCDS1
Out of stock
Original price was: ₹1,999.00.₹1,149.00Current price is: ₹1,149.00. Inc. tax (₹973.73Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 32GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL032G-BNANG |
Lexar 32GB High-Endurance microSDHC/microSDXC™ UHS-I Card | C10 V30 A1 U3 ,up to 100MB/s read, up to 30MB/s write ,2Year Limited Warranty | LMSHGED032G-BCNNG
SKU:
FGINVGS91379
Out of stock
Original price was: ₹4,999.00.₹2,559.00Current price is: ₹2,559.00. Inc. tax (₹2,168.64Exc. Tax)
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 2 Years |
| Storage | 32GB |
| Series | Lexar High-Enduramce |
| Model | LMSHGED032G-BCNNG |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V10 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U1 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 512GB 633x microSDXC | UHS-l Blue Series C10 V30 A2 U3– includes Adapter, upto 100MB/s Read & 70MB/s Write, 10 Year Limited Warranty (LSDMI512BB633A)
SKU:
FGIN5DN7GSK6
Out of stock
Original price was: ₹16,999.00.₹12,299.00Current price is: ₹12,299.00. Inc. tax (₹10,422.88Exc. Tax)
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDMI512BBNL633A |
| Storage | 512GB |
| Series | Lexar 633x |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 512GB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL512G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC512
Out of stock
Original price was: ₹14,999.00.₹12,149.00Current price is: ₹12,149.00. Inc. tax (₹10,295.76Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 512GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL512G-BNANG |
Lexar 512GB SILVER PLUS microSDXC™ UHS-I Card U3, V30, A2, C10 – Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 150MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL512G-BNANG
SKU:
FGINIK24JOJ7
Out of stock
Original price was: ₹19,999.00.₹15,499.00Current price is: ₹15,499.00. Inc. tax (₹13,134.75Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 512GB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Application Class | A2 |
| Drive Type | Flash Memory |
| Model | LMSSIPL512G-BNANG |
| Form Factor | microSD |
| Interface Type | UHS I |
Lexar 64GB 633x microSDXC UHS-l Blue Series – Class 10 V30 A1 U3, upto 100MB/s Read & 45MB/s Write, 10 Year Limited Warranty (LMS0633064G-BNNNG)
SKU:
FGIN7T66E799
Out of stock
Original price was: ₹2,499.00.₹2,099.00Current price is: ₹2,099.00. Inc. tax (₹1,778.81Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Storage | 64GB |
| Series | Lexar 633x |
| Interface Type | UHS I |
| UHS Class | U3 |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V30 |
| Speed Class | Class 10 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Model | LMS0633064G-BNNNG |
Lexar 64GB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 100MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL064G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC064
Out of stock
Original price was: ₹2,999.00.₹2,299.00Current price is: ₹2,299.00. Inc. tax (₹1,948.31Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 64GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL064G-BNANG |
Lexar 64GB High-Endurance microSDHC/microSDXC™ UHS-I Card | C10 V30 A1 U3 ,up to 100MB/s read, up to 35MB/s write ,2Year Limited Warranty | LMSHGED064G-BCNNG
SKU:
FGINN7L81AJD
Out of stock
Original price was: ₹6,999.00.₹3,399.00Current price is: ₹3,399.00. Inc. tax (₹2,880.51Exc. Tax)
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.01 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 2 Years |
| Storage | 64GB |
| Series | Lexar High-Enduramce |
| Model | LMSHGED064G-BCNNG |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 64GB SILVER PLUS microSDXC UHS-I Card -Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 100MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL064G-BNANG
SKU:
FGINN2H8NYYJ
Out of stock
Original price was: ₹3,499.00.₹2,899.00Current price is: ₹2,899.00. Inc. tax (₹2,456.78Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 64GB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Form Factor | microSD |
| Drive Type | Flash Memory |
| Interface Type | UHS I |
| Model | LMSSIPL064G-BNANG |
Lexar PLAY 128GB microSDXC UHS-I C10 A2 V30 U3 | upto 205MB/s read & 140MB/s write ,5Y Limited Warranty ( LMSPLAY128G-BNSNG )
SKU:
FGIN354I6S7N
Out of stock
Original price was: ₹6,999.00.₹4,149.00Current price is: ₹4,149.00. Inc. tax (₹3,516.10Exc. Tax)
| Weight | 0.005 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 128GB |
| Series | lexar play |
| Model | LMSPLAY128G-BNSNG |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Gaming |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar PLAY 256GB microSDXC UHS-I C10 A2 V30 U3 | upto 205MB/s read & 140MB/s write ,5Y Limited Warranty | LMSPLAY256G-BNSNG
SKU:
FGINJSE2YCV9
Out of stock
Original price was: ₹9,999.00.₹7,699.00Current price is: ₹7,699.00. Inc. tax (₹6,524.58Exc. Tax)
| Weight | 0.000708 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 1.5 × 1.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LMSPLAY256G-BNSNG |
| Application Class | A2 |
| Interface Type | UHS I |
| Series | lexar play |
| Storage | 256GB |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar Play 512GB microSDXC UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, Upto 205MB/s read & 140MB/s write | 5 Years Limited Warranty | LMSPLAY512G-BNSNG
SKU:
FGINDBALI4NQ
Out of stock
Original price was: ₹17,999.00.₹12,599.00Current price is: ₹12,599.00. Inc. tax (₹10,677.12Exc. Tax)
| Weight | 0.000708 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 1.5 × 1.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LMSPLAY512G-BNSNG |
| Application Class | A2 |
| Series | lexar play |
| Storage | 512GB |
| Warranty | 5 Years |
| UHS Class | U3 |
| Video Class | V30 |
| Speed Class | Class 10 |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives















