Lexar 64GB Professional 1800x GOLD Series SDXC UHS-II | A2 V60 U3 C10, upto 280MB/s read & 210MB/s write, Limited Lifetime Warranty | LSD1800064G-BNNNG
SKU:
FGINPD8D1KZD
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | Lexar 64GB Professional 1800x GOLD |
| Application Class | A2 |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V60 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 64GB |
| Series | Lexar Professional 1800x |
Lexar 64GB Professional 2000x SDXC UHS-II V90 | Up to 300MB/s Read | 260MB/s Write | V90 | Lifetime Warranty | LSD2000064G-BNNNG
SKU:
FGIN45YD9A4P
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSD2000064G-BNNNG |
| Badges | 48Hr Dispatch |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | SDXC |
| Interface Type | UHS- II |
| Series | Lexar Professional 2000x |
| Storage | 64GB |
| Speed Class | Class 10 |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V90 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 64GB Professional SILVER PLUS SDXC Card | U3 V30 C10, 205MB/s Read & 100MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPL064G-BNNNG
SKU:
FGINJ328M3HA
Out of stock
| Weight | 0.001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2.4 × 0.2 cm |
| Brand | LEXAR |
| Speed Class | Class 10 |
| UHS Class | U3 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Warranty | Lifetime |
| Model | LSDSIPL064G-BNNNG |
| Storage | 64GB |
Lexar 64GB Professional SILVER PRO SDXC UHS-II Card | V60 U3 C10, Up to 280MB/s Read & 130MB/s Write | Limited Lifetime Warranty | LSDSIPR064G-BNNNG
SKU:
FGINJP72S44Q
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDSIPR064G-BNNNG |
| Series | Lexar Professional Silver Pro |
| Speed Class | Class 10 |
| Storage | 64GB |
| UHS Class | U3 |
| Use Case | Photography/Videography |
| Video Class | V60 |
| Warranty | Lifetime |
Lexar 64GB SILVER PLUS microSDXC UHS-I Card -Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 100MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL064G-BNANG
SKU:
FGINN2H8NYYJ
Out of stock
Original price was: ₹3,499.00.₹2,899.00Current price is: ₹2,899.00. Inc. tax (₹2,456.78Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 64GB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Form Factor | microSD |
| Drive Type | Flash Memory |
| Interface Type | UHS I |
| Model | LMSSIPL064G-BNANG |
Lexar PLAY 128GB microSDXC UHS-I C10 A2 V30 U3 | upto 205MB/s read & 140MB/s write ,5Y Limited Warranty ( LMSPLAY128G-BNSNG )
SKU:
FGIN354I6S7N
Out of stock
Original price was: ₹6,999.00.₹4,149.00Current price is: ₹4,149.00. Inc. tax (₹3,516.10Exc. Tax)
| Weight | 0.005 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 128GB |
| Series | lexar play |
| Model | LMSPLAY128G-BNSNG |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Gaming |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar PLAY 256GB microSDXC UHS-I C10 A2 V30 U3 | upto 205MB/s read & 140MB/s write ,5Y Limited Warranty | LMSPLAY256G-BNSNG
SKU:
FGINJSE2YCV9
Out of stock
Original price was: ₹9,999.00.₹7,699.00Current price is: ₹7,699.00. Inc. tax (₹6,524.58Exc. Tax)
| Weight | 0.000708 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 1.5 × 1.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LMSPLAY256G-BNSNG |
| Application Class | A2 |
| Interface Type | UHS I |
| Series | lexar play |
| Storage | 256GB |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar Play 512GB microSDXC UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, Upto 205MB/s read & 140MB/s write | 5 Years Limited Warranty | LMSPLAY512G-BNSNG
SKU:
FGINDBALI4NQ
Out of stock
Original price was: ₹17,999.00.₹12,599.00Current price is: ₹12,599.00. Inc. tax (₹10,677.12Exc. Tax)
| Weight | 0.000708 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 1.5 × 1.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LMSPLAY512G-BNSNG |
| Application Class | A2 |
| Series | lexar play |
| Storage | 512GB |
| Warranty | 5 Years |
| UHS Class | U3 |
| Video Class | V30 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar PLAY PRO 1TB microSDXC™ Express Card UHS-ll, C10 A1 V60 U3, upto 900MB/s read & 600MB/s write, Limited Lifetime Warranty – For Nintendo Switch 2 & Gaming | LMSXPS0001T-BNNNG
SKU:
FGINCO9RISPL
Out of stock
| Weight | 0.005 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 1TB |
| Series | LEXAR PLAY PRO |
| Model | LMSXPS0001T-BNNNG |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V60 |
| Use Case | Gaming |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar PLAY PRO 256GB microSDXC™ Express Card UHS-ll, C10 A1 V60 U3, upto 900MB/s read & 600MB/s write, Limited Lifetime Warranty – For Nintendo Switch 2 & Gaming | LMSXPS0256G-BNNNG
SKU:
FGIN7T1SX343
Out of stock
| Weight | 0.005 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Warranty | Lifetime |
| Brand | LEXAR |
| Storage | 256GB |
| Series | LEXAR PLAY PRO |
| Model | LMSXPS0256G-BNNNG |
| Video Class | V60 |
| Use Case | Gaming |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Application Class | A1 |
Lexar PLAY PRO 512GB microSDXC™ Express Card UHS-ll, C10 A1 V60 U3, upto 900MB/s read & 600MB/s write, Limited Lifetime Warranty – For Nintendo Switch 2 & Gaming | LMSXPS0512G-BNNNG
SKU:
FGIN355VRQ1F
Out of stock
| Weight | 0.005 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 512GB |
| Series | LEXAR PLAY PRO |
| Model | LMSXPS0512G-BNNNG |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V60 |
| Use Case | Gaming |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Samsung EVO Plus 128GB microSDXC | Read upto 130MB/s & Write upto 60MB/s, UHS-l, V30, A2, U3, Class 10, Memory Card w/SD Adaptor, 10 Year Limited Warranty
SKU:
FGIN6919Z8KC
Out of stock
Original price was: ₹6,999.00.₹4,499.00Current price is: ₹4,499.00. Inc. tax (₹3,812.71Exc. Tax)
| Weight | 0.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.524 × 1.016 × 0.254 cm |
| Brand | Samsung |
| Model | Samsung Evo Plus 128GB |
| Storage | 128GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Samsung Evo Plus |
| Video Class | V30 |
| Application Class | A2 |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Samsung EVO Plus 64GB microSDXC | Read upto 130MB/s & Write upto 60MB/s, UHS-l, V30, A2, U3, Class 10, Memory Card w/SD Adaptor, 10 Year Limited Warranty
SKU:
FGING21E5XD8
Out of stock
Original price was: ₹3,999.00.₹2,499.00Current price is: ₹2,499.00. Inc. tax (₹2,117.80Exc. Tax)
| Weight | 0.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.524 × 1.016 × 0.254 cm |
| Brand | Samsung |
| Model | Samsung Evo Plus 64GB |
| Storage | 64GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Samsung Evo Plus |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
SanDisk 1TB Ultra microSDXC UHS-I Card | Class10 A1 U1, upto 150MB/s read speed, 10 Years Limited Warranty | SDSQXAV-1T00-IN6MS
SKU:
FGINZXK39O54
Out of stock
Original price was: ₹22,999.00.₹16,499.00Current price is: ₹16,499.00. Inc. tax (₹13,982.20Exc. Tax)
| Weight | 0.00026 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Storage | 1TB |
| Model | sandisk 1TB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Sandisk Ultra Microsd |
| Application Class | A1 |
| UHS Class | U1 |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 32GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A1, upto 100MB/s Read & 60MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAH-032G-GN6MN
SKU:
FGIN42G4QOS1
Out of stock
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 32GB Extreme |
| Storage | 32GB |
| Video Class | V30 |
| Application Class | A1 |
| Series | Sandisk Extreme |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 32GB Ultra microSDXC UHS-I Card | Class10 A1 U1, upto 120MB/s read speed, 10 Years Limited Warranty | SDSQUA4-032G-GN6MN
SKU:
FGINS6B3S64Q
Out of stock
Original price was: ₹1,999.00.₹1,399.00Current price is: ₹1,399.00. Inc. tax (₹1,185.59Exc. Tax)
| Weight | 0.00026 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 32GB |
| Storage | 32GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Sandisk Ultra Microsd |
| UHS Class | U1 |
| Speed Class | Class 10 |
| Application Class | A1 |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives












