“WD Ultrastar 22TB DC HC570 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 292MB/s Transfer Speed, 5Year Limited Warranty (0F48155/WUH722222ALE6L4)” has been added to your cart. View cart
Showing 19–36 of 269 results
Toshiba S300 2TB – Surveillance Hard Drive | SATA 6Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache Size-128 MB, 3Y Warranty | HDWT720UZSVA
Rated 5.00 out of 5
In stock
SKU:
FGINCEDYI6BW
Toshiba S300 4TB – Surveillance Hard Drive | SATA 6Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache-128 MB | 3Y Warranty | HDWT840UZSVA
Rated 5.00 out of 5
In stock
SKU:
FGIN8DQZSRM4
Toshiba S300 6TB – Surveillance Hard Drive | SATA6Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache -256MB | 3Y Warranty | HDWT860UZSVA
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN6R4JNR4D
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Brand | Toshiba |
| Storage | 6TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Model | HDWT860UZSVA |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | S300 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
TOSHIBA S300 Pro 10TB – Surveillance Hard Drive | Cache-512MB, 3.5′ SATA 6Gb/s, 7200RPM | 5Y Warranty | HDWTA1AUZSVA
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINOO1QBNMM
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 12 × 26 cm |
| Storage | 10TB |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Model | HDWTA1AUZSVA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | S300 Pro |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple 2TB | WD23PURZ -Surveillance Hard Drive | Cache-64MB, 5400RPM, 3.5”, SATA 6Gb/s | 3 Year Warranty
Rated 5.00 out of 5
In stock
SKU:
FGINZIP21Z9Q
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 64MB |
| Storage | 2TB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple 4TB | WD43PURZ –Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, 5400RPM, 3.5”, SATA6Gb/s, 3Y Limited Warranty
Rated 3.00 out of 5
In stock
SKU:
FGINREL7EW6H
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Cache Size | 256MB |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 4TB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Warranty | 3 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple 6TB | WD64PURZ – Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, RPM5400, 3.5”, SATA 6Gb/s| 3 Year Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINHZH34OZ8
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.61 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 6TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple Pro 10TB | WD102PURP -Surveillance Hard Drive | Cache-512MB, 7200RPM, 3.5inch”, SATA 6GB/s | 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINW9JI69B1
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.71 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Series | Purple & Purple Pro |
WD Purple Pro 24TB | WD240PURP -Surveillance Hard Drive | Cache Size-512MB, 7200RPM, 3.5inch”, SATA 6GB/s | 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN31Z7FRN8
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 24TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
WD Purple Pro 8TB | WD8002PURP -Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, 7200RPM, 3.5”, SATA 6GB/s, 5Y Warranty
Rated 5.00 out of 5
In stock
SKU:
FGINCP4T66WF
| Weight | 0.71 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Storage | 8TB |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Ultrastar 10TB DC HC330 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 273MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (0B42266/WUS721010ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN4XW3I8UB
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
WD Ultrastar 16TB DC HC550 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 262MB/s Transfer Speed | 5Year Limited Warranty (0F38462/WUH721816ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN1K9289P4
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 16TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
WD Ultrastar 20TB DC HC555 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 285MB/s Transfer Speed, 5Year Limited Warranty (0B48724/WUH722020CLE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINBLJQU497
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 20TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Ultrastar 22TB DC HC570 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 292MB/s Transfer Speed, 5Year Limited Warranty (0F48155/WUH722222ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINS8TWUJ98
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 22TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
WD Ultrastar 24TB DC HC580 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 298MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (WUH722424ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN2TNHCXSP
| Weight | 0.640 kg |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 24TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
Lexar ES3 1TB Portable SSD | Up to 1050MB/s Read | USB 3.2 Gen 2 External SSD | 3 Years Warranty| LES3XXX001T-RNSNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
₹28,999.00 Inc. tax (₹24,575.42Exc. Tax)
SKU:
FGIN1K88NIQL
| Weight | 0.045 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.5 × 3.3 × 0.9 cm |
| Badges | |
| Brand | LEXAR |
| Storage | 1TB |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | External Backup |
| Series | Lexar ES3 |
Lexar ES3 2TB Portable SSD | Up to 1050MB/s Read | USB 3.2 Gen 2 External SSD | 3 Years Warranty | LES3XXX002T- RNSNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINPOB97U71
| Weight | 0.042 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.5 × 5.4 × 1.1 cm |
| Badges | |
| Brand | LEXAR |
| Storage | 2TB |
| Use Case | External Backup |
| Warranty | 3 Years |
| Model | Lexar ES3 |
Lexar ES4 2TB with Magnetic Set | USB 3.2 Gen 2 | Up to 1050MB/s Read Speed | 5 YEARS LIMITED WARRANTY | LES4XXX002TRNHNG
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINH63C9388
| Weight | 0.095 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.95 × 5.9 × 1.36 cm |
| Badges | |
| Brand | LEXAR |
| Drive Type | Portable SSD |
| Interface Type | USB 3.2 Gen 2 |
| Model | Lexar ES4 |
| Storage | 2TB |
| Use Case | External Backup |
| Warranty | 5 Years |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives










