TOSHIBA 6TB MG10ADA600E – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , 7200RPM, SATA 6Gb/s, 5Y Warranty | MG10-D Series
SKU:
FGIN49H5UO95
In stock
Original price was: ₹35,999.00.₹29,699.00Current price is: ₹29,699.00. Inc. tax (₹25,168.64Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Toshiba |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Storage | 6TB |
| Cache Size | 512MB |
| Series | MG |
Toshiba S300 2TB – Surveillance Hard Drive | SATA 6Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache Size-128 MB, 3Y Warranty | HDWT720UZSVA
SKU:
FGINCEDYI6BW
In stock
Original price was: ₹11,999.00.₹10,599.00Current price is: ₹10,599.00. Inc. tax (₹8,982.20Exc. Tax)
| Weight | 0.46 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Storage | 2TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Cache Size | 64MB |
| Model | HDWT720UZSVA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | S300 |
| Spindle Speed (RPM) | 5700 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
Toshiba S300 4TB – Surveillance Hard Drive | SATA 6Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache-128 MB | 3Y Warranty | HDWT840UZSVA
SKU:
FGIN8DQZSRM4
In stock
Original price was: ₹17,999.00.₹13,999.00Current price is: ₹13,999.00. Inc. tax (₹11,863.56Exc. Tax)
| Weight | 0.67 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Storage | 4TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Model | HDWT840UZSVA |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | S300 |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
Toshiba S300 6TB – Surveillance Hard Drive | SATA6Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache -256MB | 3Y Warranty | HDWT860UZSVA
SKU:
FGIN6R4JNR4D
In stock
Original price was: ₹24,999.00.₹20,299.00Current price is: ₹20,299.00. Inc. tax (₹17,202.54Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Brand | Toshiba |
| Storage | 6TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Model | HDWT860UZSVA |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | S300 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
TOSHIBA S300 Pro 10TB – Surveillance Hard Drive | Cache-512MB, 3.5′ SATA 6Gb/s, 7200RPM | 5Y Warranty | HDWTA1AUZSVA
SKU:
FGINOO1QBNMM
In stock
Original price was: ₹49,999.00.₹41,999.00Current price is: ₹41,999.00. Inc. tax (₹35,592.37Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 12 × 26 cm |
| Storage | 10TB |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Model | HDWTA1AUZSVA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | S300 Pro |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Badges | 24Hr Dispatch |
TOSHIBA S300 Pro 6TB 3.5′ SATA 7200 RPM Hard Drive | 5 Year Limited Warranty (HDWTA60UZSVA)
SKU:
FGIN1482SMC2
In stock
Original price was: ₹26,999.00.₹21,999.00Current price is: ₹21,999.00. Inc. tax (₹18,643.22Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Storage | 6TB |
| Model | HDWTA60UZSVA |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | S300 Pro |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Purple 2TB | WD23PURZ -Surveillance Hard Drive | Cache-64MB, 5400RPM, 3.5”, SATA 6Gb/s | 3 Year Warranty
SKU:
FGINZIP21Z9Q
In stock
Original price was: ₹12,999.00.₹11,399.00Current price is: ₹11,399.00. Inc. tax (₹9,660.17Exc. Tax)
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 64MB |
| Storage | 2TB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple 4TB | WD43PURZ –Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, 5400RPM, 3.5”, SATA6Gb/s, 3Y Limited Warranty
SKU:
FGINREL7EW6H
In stock
Original price was: ₹20,999.00.₹15,799.00Current price is: ₹15,799.00. Inc. tax (₹13,388.98Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Cache Size | 256MB |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 4TB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Warranty | 3 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple 6TB | WD64PURZ – Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, RPM5400, 3.5”, SATA 6Gb/s| 3 Year Warranty
SKU:
FGINHZH34OZ8
In stock
Original price was: ₹27,999.00.₹21,499.00Current price is: ₹21,499.00. Inc. tax (₹18,219.49Exc. Tax)
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.61 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 6TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple Pro 10TB | WD102PURP -Surveillance Hard Drive | Cache-512MB, 7200RPM, 3.5inch”, SATA 6GB/s | 5Y Warranty
SKU:
FGINW9JI69B1
In stock
Original price was: ₹49,999.00.₹45,999.00Current price is: ₹45,999.00. Inc. tax (₹38,982.20Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.71 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Series | Purple & Purple Pro |
WD Purple Pro 24TB | WD240PURP -Surveillance Hard Drive | Cache Size-512MB, 7200RPM, 3.5inch”, SATA 6GB/s | 5Y Warranty
SKU:
FGIN31Z7FRN8
In stock
Original price was: ₹99,999.00.₹87,499.00Current price is: ₹87,499.00. Inc. tax (₹74,151.69Exc. Tax)
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 24TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
WD Purple Pro 8TB | WD8002PURP -Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, 7200RPM, 3.5”, SATA 6GB/s, 5Y Warranty
SKU:
FGINCP4T66WF
In stock
Original price was: ₹39,999.00.₹36,999.00Current price is: ₹36,999.00. Inc. tax (₹31,355.08Exc. Tax)
| Weight | 0.71 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Storage | 8TB |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Ultrastar 10TB DC HC330 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 273MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (0B42266/WUS721010ALE6L4)
SKU:
FGIN4XW3I8UB
In stock
Original price was: ₹57,999.00.₹45,999.00Current price is: ₹45,999.00. Inc. tax (₹38,982.20Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
WD Ultrastar 16TB DC HC550 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 262MB/s Transfer Speed | 5Year Limited Warranty (0F38462/WUH721816ALE6L4)
SKU:
FGIN1K9289P4
In stock
Original price was: ₹74,999.00.₹67,999.00Current price is: ₹67,999.00. Inc. tax (₹57,626.27Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 16TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
WD Ultrastar 20TB DC HC555 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 285MB/s Transfer Speed, 5Year Limited Warranty (0B48724/WUH722020CLE6L4)
SKU:
FGINBLJQU497
In stock
Original price was: ₹89,999.00.₹87,499.00Current price is: ₹87,499.00. Inc. tax (₹74,151.69Exc. Tax)
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 20TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Ultrastar 24TB DC HC580 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 298MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (WUH722424ALE6L4)
SKU:
FGIN2TNHCXSP
In stock
Original price was: ₹99,999.00.₹92,999.00Current price is: ₹92,999.00. Inc. tax (₹78,812.71Exc. Tax)
| Weight | 0.640 kg |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 24TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Ultrastar 6TB DC HC310 | Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 255MB/s Transfer Speed, 5 Year Warranty (HUS726T6TALE6L4/0B36039)
SKU:
FGINYONR1N82
In stock
Original price was: ₹34,999.00.₹27,499.00Current price is: ₹27,499.00. Inc. tax (₹23,304.24Exc. Tax)
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Storage | 6TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
WD Ultrastar 8TB DC HC320 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 255MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (HUS728T8TALE6L4/0B36404)
SKU:
FGINRJWGCEKR
In stock
Original price was: ₹37,999.00.₹35,899.00Current price is: ₹35,899.00. Inc. tax (₹30,422.88Exc. Tax)
| Weight | 0.700 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17.4 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 8TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives












