MikroTik netPower 16P CRS318-16P-2S+OUT | Powerful Outdoor PoE Switch
Estimated shipping date: 14/05/2026 - 15/05/2026
We are trying hard to provide best price, still not satisfied. Let us know
    Please prove you are human by selecting the cup.
    Start from Rs250 Extra
    SKU: FGINSF1O996I Categories: , Brand:
    Description
    Mikrotik netpower 16P CRS318-16P-2S+OUT image 0
    Device itself does not have an onboard voltage converter. You need 24V PSU to have 24V PoE out and/or 48V PSU to have 48V PoE out (IEEE 802.3 at/af).
    Included parts
    Hose clamp 2
    K-66 fastening set
    DC to Terminal block adapter x2
    Switching results
    CRS318-16P-2S+OUT
    ModeConfiguration1518 byte512 byte64 byte
    kppsMbpskppsMbpskppsMbps
    SwitchingNon blocking Layer 2 throughput2,925.935,531.98,458.634,646.653,571.427,428.6
    SwitchingNon blocking Layer 2 capacity2,925.971,063.78,458.669,293.253,571.454,857.1
    SwitchingNon blocking Layer 1 throughput2,925.936,000.08,458.636,000.053,571.436,000.0
    SwitchingNon blocking Layer 1 capacity2,925.972,000.08,458.672,000.053,571.472,000.0
    Ethernet test results
    CRS318-16P-2S+OUT98DX226 all port test
    kppsMbpskppsMbpskppsMbps
    Bridgingnone (fast path)104,11264.2119,1487.8141,172.2
    Bridging25 bridge filter rules59,7725.059,7244.570,436.0
    Routingnone (fast path)104,11264.2129,7531.3143,573.5
    Routing25 simple queues56,7688.657,9237.265,233.4
    Routing25 ip filter rules44,1535.645,6186.848,424.8
    About Mikrotik
    Authorized MikroTik Products in India: Enterprise Power for Your Home & Office
    MikroTik: The Ultimate Tool for Network Architects
    🚀 Why RouterOS v7 Changes Everything for Indian Users
    Solution-Driven Categories
    1. The "Jio/Airtel Bypass" Kits
    2. High-Performance SOHO & Home Labs
    3. Enterprise Core & Edge Routing
    Learn While You Build: FGTECH on YouTube
    Stay Ahead with the FGTECH "Infrastructure" Newsletter
    • Firmware Alerts: Critical security updates for RouterOS.
    • Exclusive Deals: Subscriber-only discounts on MikroTik, Ubiquiti, and Storage solutions.
      Newsletter link here
    MikroTik Strategic Product Selection
    ProductSolution CategoryHigh-Value FeatureBest For
    hAP ax³Wi-Fi 6 Flagship2.5G Port + 1.8GHz ARM CPUPremium Homes / Pro-Gamers
    RB5009 SeriesPerformance Edge7x GbE + 1x 2.5G + 1x SFP+Heavy Home Labs / Small Offices
    hEX S (2025)Budget Gateway2.5G SFP Uplink + PoE OutUnderfunded Labs / Simple VPNs
    CCR2004-16GEnterprise Core16x Gigabit + 2x 10G SFP+ISPs / Multi-branch Offices
    L009 SeriesModern SOHOUp to 4x faster than RB2011Rackmount Small Businesses
    The FGTECH Advantage
    Frequently Asked Questions
    How does the warranty work for MikroTik products bought from FGTECH Store?
    Do you provide configuration services if I am new to RouterOS?
    What kind of tasks can your team handle on a paid basis?
    How does the paid configuration service work?
    Do you offer on-site installation services?
    Product Details
    Brand NameMikrotik
    Model Namenetpower 16P CRS318-16P-2S+OUT
    Dimension(cm)42X27X12
    Weight(kg)2.80
    Product codeCRS318-16P-2S+OUT
    ArchitectureARM 32bit
    CPU98DX226S
    CPU core count1
    CPU nominal frequency800 MHz
    Switch chip model98DX226S
    Dimensions303 x 212 x 78 mm
    RouterOS license5
    Operating SystemRouterOS / SwitchOS
    Size of RAM256 MB
    Storage size16 MB
    Storage typeFLASH
    MTBFApproximately 200'000 hours at 25C
    Tested ambient temperature-40°C to 70°C
    Powering
    Number of DC inputs2 (DC jack)
    DC jack input Voltage18-30 V / 48-57 V
    Max power consumption316 W
    Max power consumption without attachments16 W
    Cooling typePassive
    PoE-out
    PoE-out portsEther1-Ether16
    PoE out802.3af/at
    Max out per port output (input 18-30 V)1.1 A
    Max out per port output (input 30-57 V)0.6 A
    Max total out (A)2.8A (18V-30V) & 1.4A (48V-57V) x2