“WD Ultrastar 20TB DC HC555 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 285MB/s Transfer Speed, 5Year Limited Warranty (0B48724/WUH722020CLE6L4)” has been added to your cart. View cart
Showing 91–108 of 469 results
WD Purple 4TB | WD43PURZ –Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, 5400RPM, 3.5”, SATA6Gb/s, 3Y Limited Warranty
Rated 3.00 out of 5
In stock
SKU:
FGINREL7EW6H
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Cache Size | 256MB |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 4TB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Warranty | 3 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple 6TB | WD64PURZ – Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, RPM5400, 3.5”, SATA 6Gb/s| 3 Year Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINHZH34OZ8
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.61 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 6TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple Pro 10TB | WD102PURP -Surveillance Hard Drive | Cache-512MB, 7200RPM, 3.5inch”, SATA 6GB/s | 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINW9JI69B1
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.71 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Series | Purple & Purple Pro |
WD Purple Pro 24TB | WD240PURP -Surveillance Hard Drive | Cache Size-512MB, 7200RPM, 3.5inch”, SATA 6GB/s | 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN31Z7FRN8
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 24TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
WD Purple Pro 8TB | WD8002PURP -Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, 7200RPM, 3.5”, SATA 6GB/s, 5Y Warranty
Rated 5.00 out of 5
In stock
SKU:
FGINCP4T66WF
| Weight | 0.71 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Storage | 8TB |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Ultrastar 10TB DC HC330 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 273MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (0B42266/WUS721010ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN4XW3I8UB
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
WD Ultrastar 16TB DC HC550 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 262MB/s Transfer Speed | 5Year Limited Warranty (0F38462/WUH721816ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN1K9289P4
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 16TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
WD Ultrastar 20TB DC HC555 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 285MB/s Transfer Speed, 5Year Limited Warranty (0B48724/WUH722020CLE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINBLJQU497
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 20TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Ultrastar 22TB DC HC570 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 292MB/s Transfer Speed, 5Year Limited Warranty (0F48155/WUH722222ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGINS8TWUJ98
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 22TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
WD Ultrastar 24TB DC HC580 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 298MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (WUH722424ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN2TNHCXSP
| Weight | 0.640 kg |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 24TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
CP PLUS 2MP IP Box Camera CP-UNC-BE21C-VMDS-Q | Built-in Mic, WDR 120dB, EIS, PoE, STQC Approved, 2 Year Warranty (C/CS Mount Lens)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN5K2U385Z
| Weight | 0.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.16 × 8.68 × 7.40 cm |
| Brand | CP Plus |
| Model | CP-UNC-BE21C-VMDS-Q |
| Badges | STQC Certified |
| Warranty | 2 Years |
| Focal Length | C/CS Mount Lens |
CP PLUS 2MP IP Bullet Camera CP-UNC-TA21L3B-LQ | Dual Light, IP67, 2 Way Audio, POE, STQC APPROVED, 2 Year Warranty (3.6mm)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN29YK4HNA
| Weight | 0.35 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19.67 × 7.88 × 7.45 cm |
| Brand | CP Plus |
| Model | CP-UNC-TA21L3B-LQ |
| Warranty | 2 Years |
| Use Case | Surveillance Cameras |
| Focal Length | 3.6mm |
| Distance | 30m |
| Certification | STQC |
| Badges | 24Hr Dispatch, STQC Certified |
| IP Rating | IP67 |
| Night Vision | 30m Night Vision |
| Motion Detection | Human and Vehicle Detection |
| ONVIF Supported | ONVIF Profile S, G, T |
| MP | 2MP |
| Audio | Built-in speaker and Mic |
CP PLUS 2MP IP Bullet Camera CP-UNC-TE21ZL6C-VMDS-Q | IR 60m, Built-in Mic, Two-Way Audio, Starlight, IP67, IK10, PoE, STQC Approved, 2 Year Warranty (2.7–13.5mm Motorized Lens)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN7OY184CI
| Weight | 1.10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27.32 × 9.50 × 9.50 cm |
| Brand | CP Plus |
| Model | CP-UNC-TE21ZL6C-VMDS-Q |
| Badges | STQC Certified |
| Warranty | 2 Years |
CP PLUS 2MP IP PTZ Camera CP-UNP-D2521L10-DP | 25x Optical Zoom | IR 100m | IP66 | PoE+ | Starlight | 2 Year Warranty (4.8–120mm)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINV8N925G4
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 29.5 cm |
| Brand | CP Plus |
| Model | CP-UNP-D2521L10-DP |
| Focal Length | 4.8mm-120mm |
| Distance | 100M |
| Use Case | Surveillance Cameras |
| Warranty | 2 Years |
| Certification | STQC |
CP PLUS 2MP IP PTZ Camera CP-UNP-E3221L18-DAQ | 32x Optical Zoom | IR 180m | IP67 | IK10 | STQC APPROVED | 2 Year Warranty (4.5–144mm)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINJQ8C167A
| Weight | 4.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19.0 × 19.0 × 33.2 cm |
| Brand | CP Plus |
| Distance | 180M |
| Focal Length | 4.5MM-144MM |
| Use Case | Surveillance Cameras |
| Warranty | 2 Years |
| Model | CP-UNP-E3221L18-DAQ |
| Certification | STQC |
CP PLUS 2MP IP PTZ Camera CP-UNP-F4521L30-DPQ | 45x Optical Zoom | IR 300m | IP67 | IK10 | STQC APPROVED | 2 Year Warranty (3.95–177.75mm)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINC7SJ1WYU
| Weight | 5.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33.74 × 20.90 × 20.90 cm |
| Brand | CP Plus |
| Distance | 300m |
| Focal Length | 3.95MM–177.75MM |
| Use Case | Surveillance Cameras |
| Model | CP-UNP-F4521L30-DPQ |
| Warranty | 2 Years |
| Certification | STQC |
| Badges | STQC Certified |
CP PLUS 2MP IP Vandal Dome Camera CP-UNC-VE21ZL4C-VMDS-Q | Built-in Mic, IR 40m, Starlight, IP67, IK10, PoE, STQC Approved, 2 Year Warranty (2.7–13.5mm Motorized Lens)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINWHW2QP1V
| Weight | 0.91 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.91 × 11.81 × 11.81 cm |
| Brand | CP Plus |
| Model | CP-UNC-VE21ZL4C-VMDS-Q |
| Warranty | 2 Years |
| Focal Length | 2.7–13.5mm |
| Badges | STQC Certified |
CP PLUS 2MP IP Wedge Camera CP-UNC-WE21L3C-MDS-Q | Built-in Mic, IR 30m, WDR 120dB, IP67, IK10, PoE, STQC Approved, 2 Year Warranty (2.8mm)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINTKXD1E2L
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11.10 × 6.48 × 6.48 cm |
| Brand | CP Plus |
| Model | CP-UNC-WE21L3C-MDS-Q |
| Badges | STQC Certified |
| Warranty | 2 Years |
| Focal Length | 2.8mm |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives










