MikroTik CRS326-24G-2S+RM | 24-Port Gigabit Ethernet Switch with 2 SFP+ Ports
Estimated shipping date: 14/05/2026 - 15/05/2026
We are trying hard to provide best price, still not satisfied. Let us know
    Please prove you are human by selecting the heart.
    Start from Rs250 Extra
    SKU: FGINAQ5S4KSP Categories: , Brand:
    Description
    Mikrotik CRS326-24G-2S+RM image 0
    Included parts
    24V 1.2A power adapter
    Rack ears
    Screw set
    Switching results
    CRS326-24G-2S+RM
    ModeConfiguration1518 byte512 byte64 byte
    kppsMbpskppsMbpskppsMbps
    SwitchingNon blocking Layer 2 throughput3,576.143,427.810,338.342,345.965,476.233,523.8
    SwitchingNon blocking Layer 2 capacity3,576.186,855.710,338.384,691.765,476.267,047.6
    SwitchingNon blocking Layer 1 throughput3,576.144,000.010,338.344,000.065,476.244,000.0
    SwitchingNon blocking Layer 1 capacity3,576.188,000.010,338.388,000.065,476.288,000.0
    Ethernet test results
    CRS326-24G-2S+RM98DX3236 all port test
    kppsMbpskppsMbpskppsMbps
    Bridgingnone (fast path)104,31266.6273,51120.3449229.9
    Bridging25 bridge filter rules1041263.0104,6428.4104,553.5
    Routingnone (fast path)104,31266.6273,91121.9343,5175.9
    Routing25 simple queues104,31266.6136,9560.7137,470.3
    Routing25 ip filter rules64,8786.965,9269.965,833.7
    About Mikrotik
    Authorized MikroTik Products in India: Enterprise Power for Your Home & Office
    MikroTik: The Ultimate Tool for Network Architects
    🚀 Why RouterOS v7 Changes Everything for Indian Users
    Solution-Driven Categories
    1. The "Jio/Airtel Bypass" Kits
    2. High-Performance SOHO & Home Labs
    3. Enterprise Core & Edge Routing
    Learn While You Build: FGTECH on YouTube
    Stay Ahead with the FGTECH "Infrastructure" Newsletter
    • Firmware Alerts: Critical security updates for RouterOS.
    • Exclusive Deals: Subscriber-only discounts on MikroTik, Ubiquiti, and Storage solutions.
      Newsletter link here
    MikroTik Strategic Product Selection
    ProductSolution CategoryHigh-Value FeatureBest For
    hAP ax³Wi-Fi 6 Flagship2.5G Port + 1.8GHz ARM CPUPremium Homes / Pro-Gamers
    RB5009 SeriesPerformance Edge7x GbE + 1x 2.5G + 1x SFP+Heavy Home Labs / Small Offices
    hEX S (2025)Budget Gateway2.5G SFP Uplink + PoE OutUnderfunded Labs / Simple VPNs
    CCR2004-16GEnterprise Core16x Gigabit + 2x 10G SFP+ISPs / Multi-branch Offices
    L009 SeriesModern SOHOUp to 4x faster than RB2011Rackmount Small Businesses
    The FGTECH Advantage
    Frequently Asked Questions
    How does the warranty work for MikroTik products bought from FGTECH Store?
    Do you provide configuration services if I am new to RouterOS?
    What kind of tasks can your team handle on a paid basis?
    How does the paid configuration service work?
    Do you offer on-site installation services?
    Product Details
    Brand NameMikrotik
    Model NameCRS326-24G-2S+RM
    Dimension(cm)56.5X19.5X7
    Weight(kg)1.67
    Product codeCRS326-24G-2S+RM
    ArchitectureARM 32bit
    CPU98DX3236
    CPU core count1
    CPU nominal frequency800 MHz
    Switch chip model98DX3236
    Dimensions443 x 144 x 44 mm
    RouterOS license5
    Operating SystemRouterOS / SwitchOS
    Size of RAM512 MB
    Storage size16 MB
    Storage typeFLASH
    MTBFApproximately 200'000 hours at 25C
    Tested ambient temperature-40°C to 60°C
    Powering
    Number of DC inputs2 (DC jack, PoE-IN)
    DC jack input Voltage10-30 V
    Max power consumption24 W