Samsung EVO Plus 1TB microSDXC | Read upto 130MB/s & Write upto 60MB/s, UHS-l, V30, A2, U3, Class 10, Memory Card w/SD Adaptor, 10 Year Limited Warranty
SKU:
FGINPYNL5RB5
In stock
Original price was: ₹34,999.00.₹19,499.00Current price is: ₹19,499.00. Inc. tax (₹16,524.58Exc. Tax)
| Weight | 0.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.524 × 1.016 × 0.254 cm |
| Brand | Samsung |
| Model | Samsung EVO Plus 1TB |
| Series | Samsung Evo Plus |
| Storage | 1TB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Application Class | A2 |
| Speed Class | Class 10 |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
Samsung EVO Plus 256GB microSDXC | Read upto 130MB/s & Write upto 60MB/s, UHS-l, V30, A2, U3, Class 10, Memory Card w/SD Adaptor, 10 Year Limited Warranty
SKU:
FGIN9QN8VZ39
In stock
Original price was: ₹12,999.00.₹7,299.00Current price is: ₹7,299.00. Inc. tax (₹6,185.59Exc. Tax)
| Weight | 0.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.524 × 1.016 × 0.254 cm |
| Brand | Samsung |
| Model | Samsung Evo Plus 256GB |
| Storage | 256GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Application Class | A2 |
| Speed Class | Class 10 |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
Samsung EVO Plus 512GB microSDXC | Read upto 130MB/s & Write upto 60MB/s, UHS-l, V30, A2, U3, Class 10, Memory Card w/SD Adaptor, 10 Year Limited Warranty
SKU:
FGINMEV4K3ZZ
In stock
Original price was: ₹24,999.00.₹10,999.00Current price is: ₹10,999.00. Inc. tax (₹9,321.19Exc. Tax)
| Weight | 0.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.524 × 1.016 × 0.254 cm |
| Brand | Samsung |
| Model | Samsung Evo Plus 512GB |
| Storage | 512GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Samsung Evo Plus |
| Application Class | A2 |
| Speed Class | Class 10 |
| UHS Class | U3 |
| Video Class | V30 |
SanDisk 128GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 190MB/s Read & 90MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAA-128G-IN6MS
SKU:
FGINUD5YAG73
In stock
Original price was: ₹7,999.00.₹5,349.00Current price is: ₹5,349.00. Inc. tax (₹4,533.05Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 128GB Extreme |
| Storage | 128GB |
| Application Class | A2 |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 256GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 190MB/s Read & 130MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAV-256G-IN6MS
SKU:
FGINBV1PI43Q
In stock
Original price was: ₹12,999.00.₹9,149.00Current price is: ₹9,149.00. Inc. tax (₹7,753.39Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 256GB Extreme |
| Storage | 256GB |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Warranty | Lifetime |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Series | Sandisk Extreme |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 512GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 190MB/s Read & 130MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAV-512G-IN6MS
SKU:
FGIN77IM3PW6
In stock
Original price was: ₹19,999.00.₹15,149.00Current price is: ₹15,149.00. Inc. tax (₹12,838.14Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 512GB Extreme |
| Storage | 512GB |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V30 |
| Application Class | A2 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Sandisk Extreme |
Lexar 128GB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL128G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC128
Out of stock
Original price was: ₹3,999.00.₹3,199.00Current price is: ₹3,199.00. Inc. tax (₹2,711.02Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 128GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL128G-BNANG |
Lexar 128GB Professional 1800x GOLD Series SDXC UHS-II | A2 V60 U3 C10, upto 280MB/s read & 210MB/s write, Limited Lifetime Warranty | LSD1800128G-BNNNG
SKU:
FGINMC2H8T87
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSD1800128G-BNNNG |
| Application Class | A2 |
| Warranty | Lifetime |
| Use Case | Photography/Videography |
| Storage | 128GB |
| UHS Class | U3 |
| Series | Lexar Professional 1800x |
| Speed Class | Class 10 |
| Video Class | V60 |
Lexar 128GB SILVER PLUS microSDXC UHS-I Card U3, V30, A2, C10 – Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 150MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL128G-BNANG
SKU:
FGIN4HQDNDOG
Out of stock
Original price was: ₹5,999.00.₹4,249.00Current price is: ₹4,249.00. Inc. tax (₹3,600.85Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 128GB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Video Class | V30 |
| Application Class | A2 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Form Factor | microSD |
| Interface Type | UHS I |
| Model | LMSSIPL128G-BNANG |
| Drive Type | Flash Memory |
Lexar 1TB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL001T-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC001
Out of stock
Original price was: ₹29,999.00.₹24,299.00Current price is: ₹24,299.00. Inc. tax (₹20,592.37Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 1TB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL001T-BNANG |
Lexar 1TB Professional 1800x GOLD Series SDXC UHS-II | A2 V60 U3 C10, upto 280MB/s read & 205MB/s write, Limited Lifetime Warranty | LSD1800001T-BNNNG
SKU:
FGINK79839G6
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSD1800001T-BNNNG |
| Application Class | A2 |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V60 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 1TB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar Professional 1800x |
Lexar 1TB SILVER PLUS microSDXC™ UHS-I Card U3, V30, A2, C10 – Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 150MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL001T-BNANG
SKU:
FGINV1DRE2WU
Out of stock
Original price was: ₹39,999.00.₹27,800.00Current price is: ₹27,800.00. Inc. tax (₹23,559.32Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 1TB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | microSD |
| Interface Type | UHS I |
| Model | LMSSIPL001T-BNANG |
Lexar 256GB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL256G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC256
Out of stock
Original price was: ₹7,999.00.₹6,099.00Current price is: ₹6,099.00. Inc. tax (₹5,168.64Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 256GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL256G-BNANG |
Lexar 256GB Professional 1800x GOLD Series SDXC UHS-II | A2 V60 U3 C10, upto 280MB/s read & 205MB/s write, Limited Lifetime Warranty | LSD1800256G-BNNNG
SKU:
FGINGO6S8W6F
Out of stock
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2.4 × 0.21 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSD1800256G-BNNNG |
| Application Class | A2 |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V60 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 256GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar Professional 1800x |
Lexar 256GB SILVER PLUS microSDXC UHS-I Card U3, V30, A2, C10 – Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 150MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL256G-BNANG
SKU:
FGINF56IDLY9
Out of stock
Original price was: ₹9,999.00.₹7,999.00Current price is: ₹7,999.00. Inc. tax (₹6,778.81Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Storage | 256GB |
| Warranty | Lifetime |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Application Class | A2 |
| Speed Class | Class 10 |
| Model | LMSSIPL256G-BNANG |
| Drive Type | Flash Memory |
| Form Factor | microSD |
| Interface Type | UHS I |
Lexar 2TB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL002T-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC001
Out of stock
Original price was: ₹57,000.00.₹46,199.00Current price is: ₹46,199.00. Inc. tax (₹39,151.69Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 2TB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL002T-BNANG |
Lexar 32GB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 100MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL032G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZCDS1
Out of stock
Original price was: ₹1,999.00.₹1,149.00Current price is: ₹1,149.00. Inc. tax (₹973.73Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 32GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL032G-BNANG |
Lexar 512GB 633x microSDXC | UHS-l Blue Series C10 V30 A2 U3– includes Adapter, upto 100MB/s Read & 70MB/s Write, 10 Year Limited Warranty (LSDMI512BB633A)
SKU:
FGIN5DN7GSK6
Out of stock
Original price was: ₹16,999.00.₹12,299.00Current price is: ₹12,299.00. Inc. tax (₹10,422.88Exc. Tax)
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDMI512BBNL633A |
| Storage | 512GB |
| Series | Lexar 633x |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives

















