Showing all 14 results
WD Ultrastar 16TB DC HC550 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 262MB/s Transfer Speed | 5Year Limited Warranty (0F38462/WUH721816ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN1K9289P4
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 16TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
WD Ultrastar 24TB DC HC580 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 512MB Cache, RPM@7200, Up to 298MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (WUH722424ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN2TNHCXSP
| Weight | 0.640 kg |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 24TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Blue 12TB | WD120EAGZ Powerful 3.5-inch SATA 6Gb/s PC Hard Drive with 7200 RPM, 512MB Cache
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN61NRL88D
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Internal HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | WD – Blue |
| Model | WD120EAGZ |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Storage | 12TB |
| Warranty | 2 Years |
WD Gold 12TB | WD122KRYZ Powerful Enterprise-Class 12TB SATA HDD with Helium Technology, 7200 RPM, 512MB Cache
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINBB3XOGI2
| Weight | 0.715 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Model | WD122KRYZ |
| Storage | 12TB |
| Interface Type | SATA |
| Series | WD – Gold |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
WD Gold 16TB | WD161KRYZ Powerful Performance Enterprise Class SATA HDD with 7200 RPM, 512MB Cache
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINYU2AHSU5
| Weight | 0.690 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | WD – Gold |
| Model | WD161KRYZ |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 16TB |
WD Gold 18TB | WD181KRYZ Powerful Performance Enterprise HDD – 7200 RPM, SATA 6Gb/s, 512MB Cache
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINFU1AG9B1
| Weight | 0.690 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | WD – Gold |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 18TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Model | WD181KRYZ |
WD Gold 20TB | WD203KRYZ Powerful Enterprise SATA HDD – 7200 RPM, 512MB Cache, SATA 6GB/s & 5-Year Warranty
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINJ41C1IIP
| Weight | 0.690 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.7 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Interface Type | SATA |
| Model | WD203KRY |
| Form Factor | 3.5inch |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | WD – Gold |
| Storage | 20TB |
| Warranty | 5 Years |
WD Gold 22TB | WD221KRYZ Powerful Enterprise-Class 22TB Helium SATA HDD with 7200 RPM, 512MB Cache
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINC8EKQ4Y5
| Weight | 0.670 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | WD – Gold |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Model | WD221KRYZ |
| Storage | 22TB |
| Interface Type | SATA |
WD Gold 24TB | WD242KRYZ Powerful Enterprise HDD Featuring ArmorCache,7200 RPM, 512MB Cache
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINN9594Z7H
| Weight | 0.67 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Model | WD242KRYZ |
| Series | WD – Gold |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Storage | 24TB |
| Warranty | 5 Years |
| Interface Type | SATA |
WD Gold 26TB | WD261KRYZ Powerful Enterprise SATA HDD, 3.5-Inch, 512MB Cache, 7200RPM, 2.5M MTBF
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINCT54AUCD
| Weight | 0.670 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.1 × 14.7 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Model | WD261KRYZ |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Interface Type | SATA |
| Storage | 26TB |
| Series | WD – Gold |
WD Red Pro 10TB | WD103KFBX NAS Hard Drive – Powerful 7200 RPM, 512MB Cache, SATA 6Gb/s, NAS Storage
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN7696HLMT
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Model | WD103KFBX |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | NAS HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Storage | 10TB |
| Warranty | 5 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | WD-Red |
| Interface Type | SATA |
WD Red Pro 12TB | WD122KFBX NAS Hard Drive – Powerful Performance 7200 RPM, 512MB Cache
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN6L4OHT79
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.1 × 14.7 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | NAS HDD |
| Interface Type | SATA |
| Storage | 12TB |
| Series | WD-Red |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Model | WD122KFBX |
| Warranty | 5 Years |
WD Red Pro 14TB | WD142KFGX NAS Hard Drive – Powerful Performance, 7200 RPM, 512MB Cache, SATA 6Gb/s
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN79Y94IC1
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Model | WD142KFGX |
| Cache Size | 512MB |
| Interface Type | SATA |
| Series | WD-Red |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Drive Type | NAS HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Storage | 14TB |
| Warranty | 5 Years |
WD Red Pro 16TB | WD161KFGX Ultra-Reliable NAS Hard Drive – 7200 RPM, CMR, 512MB Cache, SATA 6Gb/s
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINO7AG8HN8
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Model | WD161KFGX |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | NAS HDD |
| Series | WD-Red |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Storage | 16TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives










