Showing all 15 results
Seagate SkyHawk AI 8TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, Cache-256MB, 7200RPM, 5Y Warranty | ST8000VE001
Rated 5.00 out of 5
In stock
SKU:
FGIN2HUHM5X2
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Brand | Seagate |
| Model | ST8000VE001 |
| Storage | 8TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 5 Years |
| Series | Skyhawk AI |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Ultrastar 10TB DC HC330 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 273MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (0B42266/WUS721010ALE6L4)
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
FGIN4XW3I8UB
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
WD Black 4TB | WD4006FZBX Ultimate Gaming Hard Drive with 4TB Capacity, 7200 RPM, 256MB Cache, SATA 6Gb/s
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINLBVS5875
| Weight | 0.715 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Internal HDD |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Model | WD4006FZBX |
| Storage | 4TB |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | WD – Black |
WD Blue 3TB | WD30EZAX Powerful 3.5-inch SATA Internal PC Hard Drive – Reliable 5400RPM, 256MB Cache
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN3I8Z58RM
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Internal HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Model | WD30EZAX |
| Series | WD – Blue |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Storage | 3TB |
| Warranty | 2 Years |
WD Blue 3TB | WD30EZAZ – Powerful SATA 6Gb/s HDD & Reliable Storage Solution with 5400 RPM, 256MB Cache
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINFMXV12M3
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 0.26 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Internal HDD |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Warranty | 2 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Model | WD30EZAZ |
| Storage | 3TB |
| Series | WD – Blue |
WD Blue 6TB | WD60EZAX Powerful Reliability 3.5-Inch Desktop Hard Drive – 5400 RPM, 256MB Cache, SATA 6Gb/s, CMR, 2-Year Warranty​
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINT55L8321
| Weight | 0.57 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Internal HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Warranty | 2 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Interface Type | SATA |
| Series | WD – Blue |
| Model | WD60EZAX |
| Storage | 6TB |
WD Blue 8TB | WD80EAAZ Powerful 3.5-inch PC HDD – Reliable, Low Power, 256MB Cache, 5640 RPM, Advanced CMR Technology
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINJ73GDVH3
| Weight | 0.715 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 cm |
| Brand | Western Digital |
| Model | WD80EAAZ |
| Cache Size | 256MB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Internal HDD |
| Series | WD – Blue |
| Warranty | 2 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5640 RPM |
| Storage | 8TB |
WD Gold 4TB | WD4004FRYZ Powerful Enterprise HDD – 7200 RPM, SATA 6Gb/s, 256MB Cache, Heavy-Duty Reliability
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINADUF79IL
| Weight | 0.715 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Model | WD4004FRYZ |
| Series | WD – Gold |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 4TB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
WD Gold 6TB | WD6004FRYZ Powerful Enterprise-Class SATA HDD with 7200 RPM, 256MB Cache, and 5-Year Warranty
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINBLME45RG
| Weight | 0.715 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17.7 × 10 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Model | WD6004FRYZ |
| Warranty | 5 Years |
| Cache Size | 256MB |
| Series | WD – Gold |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Storage | 6TB |
WD Red Pro 10TB | WD102KFBX Powerful NAS Hard Drive with 7200 RPM, 256MB Cache, SATA 6Gb/s
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINV1B2Y432
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Form Factor | 3.5inch |
| Warranty | 5 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | NAS HDD |
| Storage | 10TB |
| Series | WD-Red |
| Model | WD102KFBX |
| Interface Type | SATA |
WD Red Pro 12TB | WD121KFBX Powerful NAS HDD – 7200 RPM, 256MB Cache, 6Gb/s SATA Multi-User NAS Systems
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINXBQAM4Q4
| Weight | 0.66 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.1 × 2.6 cm |
| Brand | Western Digital |
| Model | WD121KFBX |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | NAS HDD |
| Storage | 12TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | WD-Red |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
WD Ultrastar 12TB DC HC520 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 273MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (HUH721212ALE604/0F30146)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN1381QQ75
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Interface Type | SATA |
| Series | UltraStar |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 12TB |
WD Ultrastar 14TB DC HC530 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 255MB/s Transfer Speed, 5Year Limited Warranty (0F31284/WUH721414ALE64)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINP5JJVTE8
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 14TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
WD Ultrastar 4TB DC HC310 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 255MB/s Transfer Speed, 5 Year Warranty (HUS726T4TALE6L4)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINEV5TM5QJ
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17.4 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | UltraStar |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 4TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
WD Ultrastar 6TB DC HC310 | Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 255MB/s Transfer Speed, 5 Year Warranty (HUS726T6TALE6L4/0B36039)
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINYONR1N82
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Storage | 6TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives











