Lexar 32GB 633x microSDHC UHS-l Blue Series – upto 100MB/s Read & 20MB/s Write, Class 10, V10, A1, 10 Year Limited Warranty (LMS0633032G-BNNNG))
SKU:
FGIN2PWMY524
In stock
Original price was: ₹1,299.00.₹1,099.00Current price is: ₹1,099.00. Inc. tax (₹931.36Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Storage | 32GB |
| Series | Lexar 633x |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Application Class | A1 |
| UHS Class | U1 |
| Video Class | V10 |
| Speed Class | Class 10 |
| Model | LMS0633032G-BNNNG |
Samsung EVO Plus 1TB microSDXC | Read upto 130MB/s & Write upto 60MB/s, UHS-l, V30, A2, U3, Class 10, Memory Card w/SD Adaptor, 10 Year Limited Warranty
SKU:
FGINPYNL5RB5
In stock
Original price was: ₹34,999.00.₹19,499.00Current price is: ₹19,499.00. Inc. tax (₹16,524.58Exc. Tax)
| Weight | 0.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.524 × 1.016 × 0.254 cm |
| Brand | Samsung |
| Model | Samsung EVO Plus 1TB |
| Series | Samsung Evo Plus |
| Storage | 1TB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Application Class | A2 |
| Speed Class | Class 10 |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
Samsung EVO Plus 256GB microSDXC | Read upto 130MB/s & Write upto 60MB/s, UHS-l, V30, A2, U3, Class 10, Memory Card w/SD Adaptor, 10 Year Limited Warranty
SKU:
FGIN9QN8VZ39
In stock
Original price was: ₹12,999.00.₹7,299.00Current price is: ₹7,299.00. Inc. tax (₹6,185.59Exc. Tax)
| Weight | 0.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.524 × 1.016 × 0.254 cm |
| Brand | Samsung |
| Model | Samsung Evo Plus 256GB |
| Storage | 256GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Application Class | A2 |
| Speed Class | Class 10 |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
Samsung EVO Plus 512GB microSDXC | Read upto 130MB/s & Write upto 60MB/s, UHS-l, V30, A2, U3, Class 10, Memory Card w/SD Adaptor, 10 Year Limited Warranty
SKU:
FGINMEV4K3ZZ
In stock
Original price was: ₹24,999.00.₹10,999.00Current price is: ₹10,999.00. Inc. tax (₹9,321.19Exc. Tax)
| Weight | 0.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.524 × 1.016 × 0.254 cm |
| Brand | Samsung |
| Model | Samsung Evo Plus 512GB |
| Storage | 512GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Samsung Evo Plus |
| Application Class | A2 |
| Speed Class | Class 10 |
| UHS Class | U3 |
| Video Class | V30 |
SanDisk 128GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 190MB/s Read & 90MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAA-128G-IN6MS
SKU:
FGINUD5YAG73
In stock
Original price was: ₹7,999.00.₹5,349.00Current price is: ₹5,349.00. Inc. tax (₹4,533.05Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 128GB Extreme |
| Storage | 128GB |
| Application Class | A2 |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 128GB Ultra microSDXC UHS-I Card | Class10 A1 U1, upto 140MB/s read speed, 10 Years Limited Warranty | SDSQUAB-128G-GN6MN
SKU:
FGINHAUGO2E9
In stock
Original price was: ₹4,999.00.₹3,099.00Current price is: ₹3,099.00. Inc. tax (₹2,626.27Exc. Tax)
| Weight | 0.00026 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 128GB |
| Storage | 128GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Application Class | A1 |
| UHS Class | U1 |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 256GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 190MB/s Read & 130MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAV-256G-IN6MS
SKU:
FGINBV1PI43Q
In stock
Original price was: ₹12,999.00.₹9,149.00Current price is: ₹9,149.00. Inc. tax (₹7,753.39Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 256GB Extreme |
| Storage | 256GB |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Warranty | Lifetime |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Series | Sandisk Extreme |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 256GB Ultra microSDXC UHS-I Card | Class10 A1 U1, upto 150MB/s read speed, 10 Years Limited Warranty | SDSQUAB-256G-GN6MN
SKU:
FGINZA45KJ5L
In stock
Original price was: ₹7,499.00.₹5,299.00Current price is: ₹5,299.00. Inc. tax (₹4,490.68Exc. Tax)
| Weight | 0.00026 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 256GB |
| Storage | 256GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U1 |
| Speed Class | Class 10 |
| Application Class | A1 |
SanDisk 512GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 190MB/s Read & 130MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAV-512G-IN6MS
SKU:
FGIN77IM3PW6
In stock
Original price was: ₹19,999.00.₹15,149.00Current price is: ₹15,149.00. Inc. tax (₹12,838.14Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 512GB Extreme |
| Storage | 512GB |
| Warranty | Lifetime |
| Video Class | V30 |
| Application Class | A2 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Sandisk Extreme |
SanDisk 512GB Ultra microSDXC UHS-I Card | Class10 A1 U1, upto 150MB/s read speed, 10 Years Limited Warranty | ‎SDSQUAC-512G-GN6MN
SKU:
FGIN44UHGIZO
In stock
Original price was: ₹12,999.00.₹9,599.00Current price is: ₹9,599.00. Inc. tax (₹8,134.75Exc. Tax)
| Weight | 0.00026 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 512GB |
| Storage | 512GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Sandisk Ultra Microsd |
| Application Class | A1 |
| UHS Class | U1 |
| Speed Class | Class 10 |
SanDisk 64GB Extreme microSDXC UHS-l Card | U3 V30 A2, upto 170MB/s Read & 80MB/s Write Speed, Lifetime Limited Warranty | SDSQXAH-064G-GN6MN
SKU:
FGINCFT7C43B
In stock
Original price was: ₹4,999.00.₹3,899.00Current price is: ₹3,899.00. Inc. tax (₹3,304.24Exc. Tax)
| Weight | 0.00454 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SDSQXAH-064G-GN6MN |
| Storage | 64GB |
| Application Class | A1 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Sandisk Extreme |
SanDisk 64GB Ultra microSDXC UHS-I Card | Class10 A1 U1, upto 140MB/s read speed, 10 Years Limited Warranty | SDSQUAB-064G-GN6MN
SKU:
FGIN46Q8IOQP
In stock
Original price was: ₹3,499.00.₹2,299.00Current price is: ₹2,299.00. Inc. tax (₹1,948.31Exc. Tax)
| Weight | 0.00026 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.102 × 1.499 × 1.092 cm |
| Brand | Sandisk |
| Model | SanDisk 64GB |
| Storage | 64GB |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Sandisk Ultra Microsd |
| Application Class | A1 |
| UHS Class | U1 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 128GB 633x microSDXC | UHS-l Blue Series C10 V30 A1 U3 – upto 100MB/s Read & 45MB/s Write, includes adapter, 10 Year Limited Warranty (LSDMI128BB633A)
SKU:
FGIN1ENMT63F
Out of stock
Original price was: ₹3,999.00.₹3,149.00Current price is: ₹3,149.00. Inc. tax (₹2,668.64Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Storage | 128GB |
| Series | Lexar 633x |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Model | LSDMI128BB633A |
Lexar 128GB BLUE PLUS microSDHCâ„¢/microSDXCâ„¢ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL128G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC128
Out of stock
Original price was: ₹3,999.00.₹3,199.00Current price is: ₹3,199.00. Inc. tax (₹2,711.02Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 128GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL128G-BNANG |
Lexar 128GB High-Endurance microSDHC/microSDXCâ„¢ UHS-I Card | C10 V30 A1 U3 ,up to 100MB/s read, up to 45MB/s write ,2Year Limited Warranty (LMSHGED128G-BCNNG)
SKU:
FGINQXGJF687
Out of stock
Original price was: ₹9,999.00.₹6,499.00Current price is: ₹6,499.00. Inc. tax (₹5,507.63Exc. Tax)
| Weight | 0.005 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 2 Years |
| Storage | 128GB |
| Series | Lexar High-Enduramce |
| Model | LMSHGED128G-BCNNG |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 128GB Professional GOLD | microSDXCâ„¢ UHS-II Card | upto 280MB/s read & 100MB/s write, 10Years Limited Warranty | LMSGOLD128G-BNNNG
SKU:
FGINK55LO69M
Out of stock
Original price was: ₹12,999.00.₹7,099.00Current price is: ₹7,099.00. Inc. tax (₹6,016.10Exc. Tax)
| Weight | 0.005 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Storage | 128GB |
| Series | lexar Professional Gold |
| Model | LMSGOLD128G-BNNNG |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V60 |
| Use Case | Gaming/Editing |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 128GB SILVER PLUS microSDXC UHS-I Card U3, V30, A2, C10 – Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 150MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL128G-BNANG
SKU:
FGIN4HQDNDOG
Out of stock
Original price was: ₹5,999.00.₹4,249.00Current price is: ₹4,249.00. Inc. tax (₹3,600.85Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 128GB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Video Class | V30 |
| Application Class | A2 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Form Factor | microSD |
| Interface Type | UHS I |
| Model | LMSSIPL128G-BNANG |
| Drive Type | Flash Memory |
Lexar 1TB BLUE PLUS microSDHCâ„¢/microSDXCâ„¢ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL001T-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC001
Out of stock
Original price was: ₹29,999.00.₹24,299.00Current price is: ₹24,299.00. Inc. tax (₹20,592.37Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 1TB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL001T-BNANG |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives

















