Toshiba MG Series Capacity 4TB SAS MG08SDA400E Enterprise Drive
SKU:
FGINJ8BL7XJJ
Out of stock
Original price was: ₹17,000.00.₹16,599.00Current price is: ₹16,599.00. Inc. tax (₹14,066.95Exc. Tax)
| Weight | 0.693 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG08SDA400E |
| Storage | 4TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
Toshiba MG Series Capacity 6TB SAS MG08SDA600E Enterprise Drive
SKU:
FGIN6DXH99WO
Out of stock
Original price was: ₹25,000.00.₹19,519.00Current price is: ₹19,519.00. Inc. tax (₹16,541.53Exc. Tax)
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG08SDA600E |
| Storage | 6TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
Toshiba MG Series Capacity 8TB SAS MG08SDA800E Enterprise Drive
SKU:
FGING6K8FFG2
Out of stock
Original price was: ₹28,000.00.₹20,829.00Current price is: ₹20,829.00. Inc. tax (₹17,651.69Exc. Tax)
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG08SDA800E |
| Storage | 8TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
Toshiba P300 1TB HDWD110UZSVA Desktop PC Hard Drive
SKU:
FGINEDV27E1R
Out of stock
Original price was: ₹5,600.00.₹4,553.00Current price is: ₹4,553.00. Inc. tax (₹3,858.47Exc. Tax)
| Weight | 0.450 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Model | HDWD110UZSVA |
| Storage | 1TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Brand | Toshiba |
Toshiba P300 2TB HDWD320UZSVA Desktop PC Hard Drive
SKU:
FGIN9MK529RR
Out of stock
Original price was: ₹8,500.00.₹5,334.00Current price is: ₹5,334.00. Inc. tax (₹4,520.34Exc. Tax)
| Weight | 0.450 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | HDWD320UZSVA |
| Storage | 2TB |
Toshiba P300 4TB HDWD240UZSVA Desktop PC Hard Drive
SKU:
FGINGE3UNV6X
Out of stock
Original price was: ₹13,000.00.₹8,137.00Current price is: ₹8,137.00. Inc. tax (₹6,895.76Exc. Tax)
| Weight | 0.650 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | HDWD240UZSVA |
| Storage | 4TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
Toshiba S300 10TB Surveillance Hard Drive HDWT31AUZSVA 7200 RPM STORAGE DRIVE
SKU:
FGINCHV9G39Q
Out of stock
Original price was: ₹33,500.00.₹27,999.00Current price is: ₹27,999.00. Inc. tax (₹23,727.97Exc. Tax)
| Weight | 0.78 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Storage | 10TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Model | HDWT31AUZSVA |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | S300 |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
TOSHIBA S300 1TB | SATA 6Gb/s, 3.5”, RPM@5700, Cache- 64MB | HDWV110UZSVA
SKU:
FGIN3LVJ5948
Out of stock
Original price was: ₹7,900.00.₹5,999.00Current price is: ₹5,999.00. Inc. tax (₹5,083.90Exc. Tax)
| Weight | 0.46 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Storage | 1TB |
| Brand | Toshiba |
| Model | HDWV110UZSVA |
| Cache Size | 64MB |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Spindle Speed (RPM) | 5700 RPM |
| Warranty | 3 Years |
| Series | S300 |
TOSHIBA S300 Pro 4TB 3.5′ SATA 7200 RPM Hard Drive | HDWTA40UZSVA
SKU:
FGINC7VE9CI6
Out of stock
Original price was: ₹14,500.00.₹12,699.00Current price is: ₹12,699.00. Inc. tax (₹10,761.86Exc. Tax)
| Weight | 690 kg |
|---|---|
| Dimensions | 147 × 101.85 × 26.1 cm |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Model | HDWTA40UZSVA |
| Brand | Toshiba |
| Storage | 4TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 5 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | S300 Pro |
TOSHIBA S300 Pro 8TB – Surveillance Hard Drive | 3.5′ SATA 6Gb/s, RPM@7200, Cache-512MB | 5Y Warranty | HDWTA80UZSVA
SKU:
FGINU3823KUP
Out of stock
Original price was: ₹35,999.00.₹34,999.00Current price is: ₹34,999.00. Inc. tax (₹29,660.17Exc. Tax)
| Weight | 0.77 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Storage | 8TB |
| Cache Size | 512MB |
| Model | HDWTA80UZSVA |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | S300 Pro |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 5 Years |
WD Purple 1TB | WD11PURZ – Surveillance Hard Drive | Cache Size- 64MB, SATA, upto 110MB/s
SKU:
FGINFG15MMP1
Out of stock
Original price was: ₹10,999.00.₹7,999.00Current price is: ₹7,999.00. Inc. tax (₹6,778.81Exc. Tax)
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 64MB |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Storage | 1TB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Warranty | 3 Years |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
WD Purple Pro 10TB | WD101PURP – Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, 7200RPM, 3.5” SATA 6Gb/s, 5Y Warranty
SKU:
FGIN6A1N9A19
Out of stock
Original price was: ₹39,999.00.₹28,499.00Current price is: ₹28,499.00. Inc. tax (₹24,151.69Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Storage | 10TB |
| Cache Size | 256MB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Series | |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple Pro 12TB | WD121PURP | Cache Size 256MB | Surveillance Hard Drive 3.5inch | SATA 6GB/s, transfer up to @245MB/s, RPM@7200
SKU:
FGINX8CNYU4A
Out of stock
Original price was: ₹49,999.00.₹32,499.00Current price is: ₹32,499.00. Inc. tax (₹27,541.53Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Storage | 12TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Purple Pro 12TB | WD122PURP -Surveillance Hard Drive | Cache Size 512MB, 7200RPM, 3.5”, SATA 6GB/s, 5Y Warranty
SKU:
FGINXRK2U6MK
Out of stock
Original price was: ₹62,999.00.₹56,499.00Current price is: ₹56,499.00. Inc. tax (₹47,880.51Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Storage | 12TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
WD Purple Pro 14TB | WD142PURP -Surveillance Hard Drive | Cache Size 512MB, 7200RPM, 3.5”, SATA 6GB/s, 5Y Warranty
SKU:
FGINHES8AFD2
Out of stock
Original price was: ₹79,999.00.₹69,999.00Current price is: ₹69,999.00. Inc. tax (₹59,321.19Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 14TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Purple Pro 18TB | WD181PURP -Surveillance Hard Drive | Cache Size 512MB, 7200RPM,3.5inch, SATA 6Gb/s | 5Y Warranty
SKU:
FGIN77QQ41GU
Out of stock
Original price was: ₹89,999.00.₹73,999.00Current price is: ₹73,999.00. Inc. tax (₹62,711.02Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Storage | 18TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
WD Purple Pro 22TB | WD221PURP -Surveillance Hard Drive | Cache-512MB, 7200RPM, 3.5inch”, SATA 6GB/s | 5Y Warranty
SKU:
FGINFV6Z6CRV
Out of stock
Original price was: ₹94,999.00.₹79,999.00Current price is: ₹79,999.00. Inc. tax (₹67,795.76Exc. Tax)
| Weight | 0.67 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 512MB |
| Storage | 22TB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
WD Purple Pro 26TB | WD260PURP -Surveillance Hard Drive | Cache Size-512MB, 7200RPM, 3.5inch”, SATA 6GB/s | 5Y Warranty
SKU:
FGINILV6QR8D
Out of stock
Original price was: ₹109,999.00.₹89,999.00Current price is: ₹89,999.00. Inc. tax (₹76,270.34Exc. Tax)
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 26TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives

















