WD Ultrastar 8TB DC HC320 -Enterprise Hard Drive | SATA 6Gb/s, 256MB Cache, RPM@7200, Up to 255MB/s Transfer Speed, 5 Year Limited Warranty (HUS728T8TALE6L4/0B36404)
SKU:
FGINRJWGCEKR
In stock
Original price was: ₹37,999.00.₹35,899.00Current price is: ₹35,899.00. Inc. tax (₹30,422.88Exc. Tax)
| Weight | 0.700 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17.4 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 8TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | UltraStar |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
Lexar JumpDrive M400 32GB | USB 3.0 FLASH DRIVE | up to 130MB/s, High-Speed, Reliable Portable Storage | Model NO- LJDM400032G-BNBNG
SKU:
FGIN1OCQQTXZ
Out of stock
Original price was: ₹999.00.₹549.00Current price is: ₹549.00. Inc. tax (₹465.25Exc. Tax)
| Weight | 0.004 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 1.6 × 0.6 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 32GB |
| Series | JumpDrive M400 |
| Interface Type | USB 3.0 |
Lexar JumpDrive M400 64GB | USB 3.0 FLASH DRIVE | up to 150MB/s, High-Speed, Reliable Portable Storage | Model NO- LJDM400064G-BNBNG
SKU:
FGIN8FZ9P2BJ
Out of stock
Original price was: ₹1,499.00.₹699.00Current price is: ₹699.00. Inc. tax (₹592.37Exc. Tax)
| Weight | 0.004 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 1.6 × 0.6 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 64GB |
| Series | JumpDrive M400 |
| Interface Type | USB 3.0 |
Lexar JumpDrive S60 16GB | USB Flash Drive – Fast, Secure, and Portable Storage | Model No- LJDS060016G-BNBNG
SKU:
FGINS6T7GVQY
Out of stock
Original price was: ₹499.00.₹349.00Current price is: ₹349.00. Inc. tax (₹295.76Exc. Tax)
| Weight | 0.08 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.004 × 5.47 × 0.96 cm |
| Brand | LEXAR |
| Storage | 16GB |
| Warranty | 2 Years |
| Series | Jumpdrive S60 |
| Interface Type | USB 2.0 |
Lexar JumpDrive S60 64GB | USB Flash Drive – Fast, Secure, and Portable Storage | Model No- LJDS060064G-BNBNG
SKU:
FGIN1LOV317D
Out of stock
Original price was: ₹599.00.₹399.00Current price is: ₹399.00. Inc. tax (₹338.14Exc. Tax)
| Weight | 0.08 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.004 × 5.47 × 0.96 cm |
| Brand | LEXAR |
| Series | Jumpdrive S60 |
| Warranty | 2 Years |
| Storage | 64GB |
| Interface Type | USB 2.0 |
Lexar JumpDrive S80 32GB | USB 3.1 Flash Drive | Upto 130MB/s Read. 2 Years Warranty | Model No-LJDS080032G-BNBNG
SKU:
FGIN3J8LO7WF
Out of stock
Original price was: ₹799.00.₹449.00Current price is: ₹449.00. Inc. tax (₹380.51Exc. Tax)
| Weight | 0.009 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.65 × 2.06 × 1.05 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 2 Years |
| Storage | 32GB |
| Series | Jumpdrive S80 |
| Interface Type | USB 3.1 |
Lexar JumpDrive S80 64GB | USB 3.1 Flash Drive | Upto 150MB/s Read, 3 Years Warranty | Model No-LJDS080064G-BNBNG
SKU:
FGIN14T4291D
Out of stock
Original price was: ₹999.00.₹549.00Current price is: ₹549.00. Inc. tax (₹465.25Exc. Tax)
| Weight | 0.009 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.65 × 2.06 × 1.05 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 3 Years |
| Storage | 64GB |
| Series | Jumpdrive S80 |
| Interface Type | USB 3.1 |
Lexar JumpDrive V400 128GB | USB 3.2 Flash Drive | transfer upto 100MB/s, 5 Year Limited Warranty | Model No- LJDV400128G-BNBNG
SKU:
FGIN162X26SH
Out of stock
Original price was: ₹1,500.00.₹899.00Current price is: ₹899.00. Inc. tax (₹761.86Exc. Tax)
| Weight | 0.03 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.84 × 4.6 × 0.8 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 128GB |
| Series | JumpDrive V400 |
| Interface Type | USB 3.2 |
Lexar JumpDrive V400 32GB | USB 3.2 Flash Drive | transfer upto 100MB/s, 5 Year Limited Warranty | Model No- LJDV400032G-BNBNG
SKU:
FGINW3RHL11L
Out of stock
Original price was: ₹649.00.₹399.00Current price is: ₹399.00. Inc. tax (₹338.14Exc. Tax)
| Weight | 0.003 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.84 × 4.6 × 0.8 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 32GB |
| Interface Type | USB 3.2 |
| Series | JumpDrive V400 |
Lexar JumpDrive V400 64GB | USB 3.2 Flash Drive | transfer upto 100MB/s, 5 Year Limited Warranty | Model No- LJDV400064G-BNBNG
SKU:
FGINW9E7Y384
Out of stock
Original price was: ₹999.00.₹449.00Current price is: ₹449.00. Inc. tax (₹380.51Exc. Tax)
| Weight | 0.003 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.84 × 4.6 × 0.8 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 64GB |
| Series | JumpDrive V400 |
| Interface Type | USB 3.2 |
Lexar NM620 1TB M.2 2280 PCIe Gen3x4 NVMe SSD | 3500MB/s Read & 3000MB/s Write | 5 Year Warranty | (LNM620X001T-RNNNG)
SKU:
FGINW2U6S446
Out of stock
Original price was: ₹39,999.00.₹20,999.00Current price is: ₹20,999.00. Inc. tax (₹17,795.76Exc. Tax)
| Weight | 0.009 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 2.2 × 0.225 cm |
| Model | Lexar NM620 1TB |
| Storage | 1TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Use Case | Internal SSD |
| Warranty | 5 Years |
| Interface Type | PCIe Gen3x4 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Brand | LEXAR |
| Storage Type | NVME SSD |
| Series | Lexar NM620 |
Lexar NM620 2TB M.2 2280 PCIe Gen3x4 NVMe SSD | 3500MB/s Read & 3000MB/s Write | 5 Years Warranty | (LNM620X002T-RNNNG)
SKU:
FGINW2U6S446
Out of stock
Original price was: ₹79,999.00.₹41,999.00Current price is: ₹41,999.00. Inc. tax (₹35,592.37Exc. Tax)
| Weight | 0.009 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 2.2 × 0.225 cm |
| Model | Lexar NM620 2TB |
| Storage | 2TB |
| Use Case | Internal SSD |
| Warranty | 5 Years |
| Interface Type | PCIe Gen3x4 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Brand | LEXAR |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Storage Type | NVME SSD |
| Series | Lexar NM620 |
Lexar NS100 1TB 2.5” SATA III Internal SSD | Up to 550MB/s Read | 3 Year Warranty (LNS100-1TRB)
SKU:
FGIN61DR6H2J
Out of stock
Original price was: ₹35,999.00.₹23,999.00Current price is: ₹23,999.00. Inc. tax (₹20,338.14Exc. Tax)
| Weight | 0.034 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.02 × 6.99 × 0.7 cm |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Brand | LEXAR |
| Model | LNS100-1TRB |
| Warranty | 3 Years |
| Form Factor | 2.5inch |
| Interface Type | SATA III |
| Series | Lexar NS100 |
| Storage | 1TB |
| Storage Type | SATA SSD |
| Use Case | Internal SSD |
Seagate Exos 7E10 10TB ST10000NM018B | 512e 4KN SAS, Cache Size – 256MB, RPM@7200, 3.5” inch | Enterprise Hard Drive
SKU:
FGIN89PEB5CS
Out of stock
Original price was: ₹49,999.00.₹41,999.00Current price is: ₹41,999.00. Inc. tax (₹35,592.37Exc. Tax)
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SAS |
| Model | ST10000NM018B |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Storage | 10TB |
| Series | Exos 7e10 |
Seagate Exos 7E10 2TB | SAS, Cache Size – 256MB, RPM@7200, 3.5” inch | ST2000NM001B | Enterprise Hard Drive
SKU:
FGINW32UDHO6
Out of stock
Original price was: ₹24,999.00.₹18,499.00Current price is: ₹18,499.00. Inc. tax (₹15,677.12Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 2TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Exos 7e10 |
| Model | ST2000NM001B |
| Interface Type | SAS |
| Form Factor | 3.5inch |
Seagate Exos 7E10 4TB | SAS, Cache Size – 256MB, RPM@7200, 3.5” inch | ST4000NM025B | Enterprise Hard Drive
SKU:
FGIN6TBKBB39
Out of stock
Original price was: ₹29,999.00.₹21,499.00Current price is: ₹21,499.00. Inc. tax (₹18,219.49Exc. Tax)
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 4TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Exos 7e10 |
| Model | ST4000NM025B |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SAS |
Seagate Exos 7E10 6TB ST6000NM020B | 512e 4KN SAS , Cache Size – 256MB, RPM@7200, 3.5” inch | Enterprise Hard Drive
SKU:
FGINSFFTAE68
Out of stock
Original price was: ₹34,449.00.₹26,999.00Current price is: ₹26,999.00. Inc. tax (₹22,880.51Exc. Tax)
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Cache Size | 256MB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 6TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Exos 7e10 |
| Interface Type | SAS |
| Model | ST6000NM020B |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives













