Seagate SkyHawk 2TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 3.5″, RPM@5400, Cache-256MB, 3Y Warranty | ST2000VX017
SKU:
FGINQ4X64KWN
In stock
Original price was: ₹14,999.00.₹10,899.00Current price is: ₹10,899.00. Inc. tax (₹9,236.44Exc. Tax)
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.02 × 10.16 × 14.699 cm |
| Model | ST2000VX017 |
| Brand | Seagate |
| Storage | 2TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Warranty | 3 Years |
| Cache Size | 256MB |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Series | Skyhawk |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Drive Type | Surveillance HDD |
Seagate SkyHawk 4TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache-256MB, 3Y Warranty | ST4000VX016
SKU:
FGINS43PX1BZ
In stock
Original price was: ₹17,499.00.₹15,699.00Current price is: ₹15,699.00. Inc. tax (₹13,304.24Exc. Tax)
| Weight | 0.490 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.02 × 10.16 × 14.69 cm |
| Brand | Seagate |
| Model | ST4000VX016 |
| Storage | 4TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Series | Skyhawk |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
Seagate SkyHawk 6TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, Cache-256MB, 5700RPM, 3Y Warranty | ST6000VX009
SKU:
FGING8ANODDZ
In stock
Original price was: ₹27,799.00.₹20,499.00Current price is: ₹20,499.00. Inc. tax (₹17,372.03Exc. Tax)
| Brand | Seagate |
|---|---|
| Storage | 6TB |
| Model | ST6000VX009 |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Cache Size | 256MB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 5700 RPM |
| Series | Skyhawk |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
Seagate SkyHawk AI 10TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 7200RPM, Cache-256MB, 5Y Warranty | ST10000VE001
SKU:
FGINM4QD3DI8
In stock
Original price was: ₹49,999.00.₹45,999.00Current price is: ₹45,999.00. Inc. tax (₹38,982.20Exc. Tax)
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Storage | 10TB |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 256MB |
| Model | ST10000VE001 |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Skyhawk AI |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 5 Years |
Seagate SkyHawk AI 8TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, Cache-256MB, 7200RPM, 5Y Warranty | ST8000VE001
SKU:
FGIN2HUHM5X2
In stock
Original price was: ₹39,499.00.₹33,999.00Current price is: ₹33,999.00. Inc. tax (₹28,812.71Exc. Tax)
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Brand | Seagate |
| Model | ST8000VE001 |
| Storage | 8TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 5 Years |
| Series | Skyhawk AI |
| Badges | 24Hr Dispatch |
TOSHIBA 10TB MG10ADA10TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB, SATA 6Gb/s, 7200RPM, 5Y Warranty | MG10-D Series
SKU:
FGINW4WU6VVQ
In stock
Original price was: ₹49,999.00.₹41,999.00Current price is: ₹41,999.00. Inc. tax (₹35,592.37Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | MG10 |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Badges | 24Hr Dispatch |
TOSHIBA 12TB MG09ACA12TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , 3.5 SATA 6Gb/s, 7200RPM, 5Y Warranty | MG09 Series
SKU:
FGINY7AX7T34
In stock
Original price was: ₹54,999.00.₹46,999.00Current price is: ₹46,999.00. Inc. tax (₹39,829.66Exc. Tax)
| Weight | 0.690 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG09ACA12TE |
| Storage | 12TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
| Interface Type | SATA |
| Series | MG09 |
TOSHIBA 2TB MG04ACA200E – Enterprise Hard Drive | Cache -128MB , 7200RPM, SATA 6Gb/s, 5Y Warranty | MG04ACA Series
SKU:
FGIN13U717FU
In stock
Original price was: ₹29,999.00.₹22,999.00Current price is: ₹22,999.00. Inc. tax (₹19,490.68Exc. Tax)
| Weight | 0.670 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG04ACA200E |
| Storage | 2TB |
| Cache Size | 128MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG |
| Form Factor | 2.6/3.0 |
TOSHIBA 4TB MG10ADA400E | Cache Size- 512MB | SATA, 7200 RPM HARD DRIVE | 5 Years Warranty MG10-D Series
SKU:
FGIN4HA7MN46
In stock
Original price was: ₹32,999.00.₹24,199.00Current price is: ₹24,199.00. Inc. tax (₹20,507.63Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.61 cm |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 4TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG |
TOSHIBA 6TB MG10ADA600E – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , 7200RPM, SATA 6Gb/s, 5Y Warranty | MG10-D Series
SKU:
FGIN49H5UO95
In stock
Original price was: ₹35,999.00.₹29,699.00Current price is: ₹29,699.00. Inc. tax (₹25,168.64Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Toshiba |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Storage | 6TB |
| Cache Size | 512MB |
| Series | MG |
Toshiba S300 2TB – Surveillance Hard Drive | SATA 6Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache Size-128 MB, 3Y Warranty | HDWT720UZSVA
SKU:
FGINCEDYI6BW
In stock
Original price was: ₹11,999.00.₹10,299.00Current price is: ₹10,299.00. Inc. tax (₹8,727.97Exc. Tax)
| Weight | 0.46 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Storage | 2TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Cache Size | 64MB |
| Model | HDWT720UZSVA |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | S300 |
| Spindle Speed (RPM) | 5700 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
Toshiba S300 4TB – Surveillance Hard Drive | SATA 6Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache-128 MB | 3Y Warranty | HDWT840UZSVA
SKU:
FGIN8DQZSRM4
In stock
Original price was: ₹17,999.00.₹13,599.00Current price is: ₹13,599.00. Inc. tax (₹11,524.58Exc. Tax)
| Weight | 0.67 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Storage | 4TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Model | HDWT840UZSVA |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | S300 |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
Toshiba S300 6TB – Surveillance Hard Drive | SATA6Gb/s, 3.5”, RPM@5400, Cache -256MB | 3Y Warranty | HDWT860UZSVA
SKU:
FGIN6R4JNR4D
In stock
Original price was: ₹24,999.00.₹19,999.00Current price is: ₹19,999.00. Inc. tax (₹16,948.31Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 05 cm |
| Brand | Toshiba |
| Storage | 6TB |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Model | HDWT860UZSVA |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | S300 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
TOSHIBA S300 Pro 10TB – Surveillance Hard Drive | Cache-512MB, 3.5′ SATA 6Gb/s, 7200RPM | 5Y Warranty | HDWTA1AUZSVA
SKU:
FGINOO1QBNMM
In stock
Original price was: ₹49,999.00.₹41,299.00Current price is: ₹41,299.00. Inc. tax (₹34,999.15Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 12 × 26 cm |
| Storage | 10TB |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Model | HDWTA1AUZSVA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | S300 Pro |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Warranty | 5 Years |
| Badges | 24Hr Dispatch |
TOSHIBA S300 Pro 6TB 3.5′ SATA 7200 RPM Hard Drive | 5 Year Limited Warranty (HDWTA60UZSVA)
SKU:
FGIN1482SMC2
In stock
Original price was: ₹26,999.00.₹21,499.00Current price is: ₹21,499.00. Inc. tax (₹18,219.49Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Storage | 6TB |
| Model | HDWTA60UZSVA |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | S300 Pro |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
WD Purple 2TB | WD23PURZ -Surveillance Hard Drive | Cache-64MB, 5400RPM, 3.5”, SATA 6Gb/s | 3 Year Warranty
SKU:
FGINZIP21Z9Q
In stock
Original price was: ₹12,999.00.₹11,299.00Current price is: ₹11,299.00. Inc. tax (₹9,575.42Exc. Tax)
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Cache Size | 64MB |
| Storage | 2TB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple 4TB | WD43PURZ –Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, 5400RPM, 3.5”, SATA6Gb/s, 3Y Limited Warranty
SKU:
FGINREL7EW6H
In stock
Original price was: ₹20,999.00.₹15,399.00Current price is: ₹15,399.00. Inc. tax (₹13,050.00Exc. Tax)
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.16 × 2.61 cm |
| Cache Size | 256MB |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 4TB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Warranty | 3 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Interface Type | SATA |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Badges | 24Hr Dispatch |
WD Purple 6TB | WD64PURZ – Surveillance Hard Drive | Cache-256MB, RPM5400, 3.5”, SATA 6Gb/s| 3 Year Warranty
SKU:
FGINHZH34OZ8
In stock
Original price was: ₹27,999.00.₹21,499.00Current price is: ₹21,499.00. Inc. tax (₹18,219.49Exc. Tax)
| Weight | 0.69 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.61 × 2.61 cm |
| Brand | Western Digital |
| Storage | 6TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 3 Years |
| Series | Purple & Purple Pro |
| Badges | 24Hr Dispatch |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives












