Lexar 32GB High-Endurance microSDHC/microSDXC™ UHS-I Card | C10 V30 A1 U3 ,up to 100MB/s read, up to 30MB/s write ,2Year Limited Warranty | LMSHGED032G-BCNNG
SKU:
FGINVGS91379
Out of stock
Original price was: ₹4,999.00.₹2,559.00Current price is: ₹2,559.00. Inc. tax (₹2,168.64Exc. Tax)
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 2 Years |
| Storage | 32GB |
| Series | Lexar High-Enduramce |
| Model | LMSHGED032G-BCNNG |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V10 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U1 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 512GB 633x microSDXC | UHS-l Blue Series C10 V30 A2 U3– includes Adapter, upto 100MB/s Read & 70MB/s Write, 10 Year Limited Warranty (LSDMI512BB633A)
SKU:
FGIN5DN7GSK6
Out of stock
Original price was: ₹16,999.00.₹12,299.00Current price is: ₹12,299.00. Inc. tax (₹10,422.88Exc. Tax)
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Model | LSDMI512BBNL633A |
| Storage | 512GB |
| Series | Lexar 633x |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 512GB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 170MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL512G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC512
Out of stock
Original price was: ₹14,999.00.₹12,149.00Current price is: ₹12,149.00. Inc. tax (₹10,295.76Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 512GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL512G-BNANG |
Lexar 512GB SILVER PLUS microSDXC™ UHS-I Card U3, V30, A2, C10 – Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 150MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL512G-BNANG
SKU:
FGINIK24JOJ7
Out of stock
Original price was: ₹19,999.00.₹15,499.00Current price is: ₹15,499.00. Inc. tax (₹13,134.75Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 512GB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Application Class | A2 |
| Drive Type | Flash Memory |
| Model | LMSSIPL512G-BNANG |
| Form Factor | microSD |
| Interface Type | UHS I |
Lexar 64GB 633x microSDXC UHS-l Blue Series – Class 10 V30 A1 U3, upto 100MB/s Read & 45MB/s Write, 10 Year Limited Warranty (LMS0633064G-BNNNG)
SKU:
FGIN7T66E799
Out of stock
Original price was: ₹2,499.00.₹2,099.00Current price is: ₹2,099.00. Inc. tax (₹1,778.81Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Storage | 64GB |
| Series | Lexar 633x |
| Interface Type | UHS I |
| UHS Class | U3 |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V30 |
| Speed Class | Class 10 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Model | LMS0633064G-BNNNG |
Lexar 64GB BLUE PLUS microSDHC™/microSDXC™ UHS-I Card | C10 A2 V30 U3, upto 100MB/s Read | 10 Year Limited Warranty (LMSBLPL064G-BNANG)
SKU:
FGINZ98ZC064
Out of stock
Original price was: ₹2,999.00.₹2,299.00Current price is: ₹2,299.00. Inc. tax (₹1,948.31Exc. Tax)
| Weight | 0.00025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Application Class | A2 |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 10 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Video Class | V30 |
| UHS Class | U3 |
| Storage | 64GB |
| Speed Class | Class 10 |
| Series | Lexar BLUE PLUS |
| Model | LMSBLPL064G-BNANG |
LEXAR 64GB FINGERPRINT F35PRO USB 3.2 GEN1 FLASH DRIVE, UP TO 300MB/S READ AND 60MB/S WRITE | (LJDF35P064G-RNBNG)
SKU:
FGIN8M59FK11
Out of stock
Original price was: ₹4,750.00.₹2,099.00Current price is: ₹2,099.00. Inc. tax (₹1,778.81Exc. Tax)
| Weight | 0.016 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.05 × 6 × 0.78 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 3 Years |
| Storage | 64GB |
| Series | Fingerprint F35 Pro |
| Interface Type | USB3.2 Gen1 |
Lexar 64GB High-Endurance microSDHC/microSDXC™ UHS-I Card | C10 V30 A1 U3 ,up to 100MB/s read, up to 35MB/s write ,2Year Limited Warranty | LMSHGED064G-BCNNG
SKU:
FGINN7L81AJD
Out of stock
Original price was: ₹6,999.00.₹3,399.00Current price is: ₹3,399.00. Inc. tax (₹2,880.51Exc. Tax)
| Weight | 0.002 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.01 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | 2 Years |
| Storage | 64GB |
| Series | Lexar High-Enduramce |
| Model | LMSHGED064G-BCNNG |
| Application Class | A1 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
Lexar 64GB JumpDrive V40 | USB 2.0 Flash Drive – Compact and Reliable Pen Drive | LJDV40-64GAB
SKU:
FGIN8866EKG9
Out of stock
Original price was: ₹799.00.₹399.00Current price is: ₹399.00. Inc. tax (₹338.14Exc. Tax)
| Weight | 0.008 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 5.47 × 0.96 cm |
| Brand | LEXAR |
| Storage | 64GB |
| Warranty | 2 Years |
| Model | Jumpdrive V40 |
Lexar 64GB SILVER PLUS microSDXC UHS-I Card -Ideal For Camera & Mobile | upto 205MB/s read & 100MB/s write | Limited Lifetime Warranty | LMSSIPL064G-BNANG
SKU:
FGINN2H8NYYJ
Out of stock
Original price was: ₹3,499.00.₹2,899.00Current price is: ₹2,899.00. Inc. tax (₹2,456.78Exc. Tax)
| Weight | 0.025 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1.1 × 1.5 × 0.1 cm |
| Brand | LEXAR |
| Warranty | Lifetime |
| Storage | 64GB |
| Series | Lexar Silver Plus MicroSD |
| Application Class | A2 |
| Video Class | V30 |
| Use Case | Photography/Videography |
| UHS Class | U3 |
| Speed Class | Class 10 |
| Form Factor | microSD |
| Drive Type | Flash Memory |
| Interface Type | UHS I |
| Model | LMSSIPL064G-BNANG |
Lexar 8GB DDR4 3200MHz SO-DIMM | PIN-260 | CL-22 | 5 Years Warranty | LD4S08G32C22ST-HGN
SKU:
FGINL1R3K5OC
Out of stock
Original price was: ₹12,999.00.₹6,999.00Current price is: ₹6,999.00. Inc. tax (₹5,931.36Exc. Tax)
| Weight | 0.008 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.96 × 3.00 × 0.30 cm |
| Badges | New Launch |
| Model | LD4S08G32C22ST-HGN |
| Brand | LEXAR |
| Memory Type | DDR4 |
| Form Factor | 260 Pin SO-DIMM |
| Interface Type | 260 PIN SODIMM |
| Use Case | Laptop (SODIMM) |
| Warranty | 5 Years |
| Frequency | 3200MHz |
| Memory Size | 8GB |
| Series | Lexar DDR4 3200 Sodimm |
LEXAR 8GB DDR5 5600MHz SODIMM | 262-PIN | CL-46 | 10 Years Warranty | LD5S08G56C46ST-BGS
SKU:
FGINCC94AT3I
Out of stock
Original price was: ₹20,999.00.₹15,699.00Current price is: ₹15,699.00. Inc. tax (₹13,304.24Exc. Tax)
| Weight | 0.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.9 × 3.0 × 0.3 cm |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Brand | LEXAR |
| Interface Type | 262 – PIN SO-DIMM |
| Model | LD5S08G56C46ST-BGS |
| Use Case | Laptop (SODIMM) |
| CAS Latency | 46 |
| Memory Type | DDR5 |
| Form Factor | 262 Pin SO-DIMM |
| Frequency | 5600MHz |
| Memory Size | 8GB |
| Series | Lexar DDR5 SO-DIMM |
| Warranty | 10 Years |
Lexar ARMOR 700 2TB Portable SSD | USB 3.2 Gen 2Ă—2 | Up to 2000MB/s Read & Write, 5 Year Limited Warranty (LAR700X002T-RNBNG)
SKU:
FGIN7JQ2JDUK
Out of stock
Original price was: ₹39,999.00.₹23,299.00Current price is: ₹23,299.00. Inc. tax (₹19,744.92Exc. Tax)
| Weight | 0.079 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.61 × 5.44 × 1.32 cm |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | LEXAR |
| Interface Type | USB 3.2 Gen2x2 |
| Series | Lexar ARMOR 700 |
| Model | LAR700X002T-RNBNG |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Use Case | External SSD, Portable SSD |
| Storage | 2TB |
Lexar Armor 700 4TB Portable SSD | USB 3.2 Gen 2Ă—2 | upto 2000MB/s Read & Write | 5 Year Limited Warranty (LAR700X004T-RNBNG)
SKU:
FGIN8XD48RR9
Out of stock
Original price was: ₹69,999.00.₹44,999.00Current price is: ₹44,999.00. Inc. tax (₹38,134.75Exc. Tax)
| Weight | 0.08 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.61 × 5.43 × 1.32 cm |
| Brand | LEXAR |
| Use Case | External SSD, Portable SSD |
| Warranty | 5 Years |
| Model | LAR700X004T-RNBNG |
| Series | Lexar ARMOR 700 |
| Interface Type | USB 3.2 Gen2x2 |
| Storage | 4TB |
Lexar NM620 2TB M.2 2280 PCIe Gen3x4 NVMe SSD | 3500MB/s Read & 3000MB/s Write | 5 Years Warranty | (LNM620X002T-RNNNG)
SKU:
FGINW2U6S446
Out of stock
Original price was: ₹79,999.00.₹41,999.00Current price is: ₹41,999.00. Inc. tax (₹35,592.37Exc. Tax)
| Weight | 0.009 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 2.2 × 0.225 cm |
| Model | Lexar NM620 2TB |
| Storage | 2TB |
| Use Case | Internal SSD |
| Warranty | 5 Years |
| Interface Type | PCIe Gen3x4 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Brand | LEXAR |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Storage Type | NVME SSD |
| Series | Lexar NM620 |
Lexar NM790 1TB PCIe Gen4x4 NVMe M.2 2280 | Up to Read 7400MB/s & Write 6500MB/s | 5 Years Warranty | LNM790X001T-RNNNG
SKU:
FGINV9X9713U
Out of stock
Original price was: ₹31,999.00.₹16,899.00Current price is: ₹16,899.00. Inc. tax (₹14,321.19Exc. Tax)
| Weight | 0.006 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 2.2 × 0.245 cm |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Brand | LEXAR |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface Type | PCIe Gen4x4 |
| Model | LNM790X001T-RNNNG |
| Series | Lexar NM790 |
| Storage | 1TB |
| Use Case | Internal SSD |
| Warranty | 5 Years |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives

















