Showing 55–72 of 151 results
Seagate Exos 7E10 8TB ST8000NM018B | 512e 4KN SAS, Cache Size – 256MB, RPM@7200, 3.5” inch | Enterprise Hard Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINDDBNL578
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SAS |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 8TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Exos 7e10 |
| Model | ST8000NM018B |
Seagate Exos X18 12TB ST12000NM004J | SAS | Cache Size – 256MB, RPM@7200, 3.5” inch | Enterprise Hard Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINW5MFVF48
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Cache Size | 256MB |
| Brand | Seagate |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SAS |
| Model | ST12000NM004J |
| Series | Exos x18 |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Storage | 12TB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
Seagate Exos X22 22TB ST22000NM001 -Enterprise Hard Drive | Cache Size – 512MB, RPM7200, SATA 6Gb/s, 5Y Warranty
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINS9EGB26A
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | exos x22 |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 22TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Badges | PROJECT BASED |
Seagate Exos X24 12TB ST12000NM002H – Enterprise Hard Drive | Cache Size – 512MB, RPM 7200, SATA 6Gb/s | 5 Year Warranty
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN415GJG36
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Model | ST12000NM002H |
| Series | exos x24 |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 12TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
Seagate Exos X24 12TB ST12000NM007H | SAS | Cache Size -512MB, RPM@7200, 3.5” inch | Enterprise Hard Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINH5732DVY
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Storage | 12TB |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | exos x24 |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SAS |
| Model | ST12000NM007H |
Seagate Exos X24 16TB ST16000NM007H | SAS | Cache Size – 512MB, RPM@7200, 3.5” inch | Enterprise Hard Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINA6BJ3I89
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SAS |
| Model | ST16000NM007H |
| Series | exos x24 |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 16TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
Seagate Exos X24 20TB ST20000NM007H | SAS | Cache Size – 512MB, RPM@7200, 3.5” inch | Enterprise Hard Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINX1221O21
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SAS |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 20TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | exos x24 |
Seagate Exos X24 24TB ST24000NM007H | SAS | Cache Size – 512MB, RPM@7200, 3.5” inch | Enterprise Hard Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN4JH6PHNP
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Seagate |
| Cache Size | 512MB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 24TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | exos x24 |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Interface Type | SAS |
Seagate SkyHawk 1TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, Cache-256MB, 5400RPM, 3Y Warranty | ST1000VX013
Rated 4.50 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINU89ELVK6
| Weight | 0.415 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.02 × 10.16 × 14.69 cm |
| Brand | Seagate |
| Model | ST1000VX013 |
| Badges | 24Hr Dispatch |
| Storage | 1TB |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 3 Years |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Skyhawk |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Spindle Speed (RPM) | 5400 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
Seagate SkyHawk 4TB ST4000VX013 | Cache Size-256MB | SATA 6 Gb/s, 5700RPM, transfer upto 180MB/s – Surveillance Hard Drive
Rated 5.00 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINA88SDKD6
| Weight | 0.490 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.02 × 10.16 × 14.699 cm |
| Brand | Seagate |
| Storage | 4TB |
| Model | ST4000VX013 |
| Spindle Speed (RPM) | 5700 RPM |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 3 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Skyhawk |
| Badges | 24Hr Dispatch |
Seagate SkyHawk AI 12TB -Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 7200RPM, 3.5”, Cache-256MB | 5Y Warranty | ST12000VE001
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINX4813DJ8
| Weight | 0.690 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Brand | Seagate |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Model | ST12000VE001 |
| Storage | 12TB |
| Cache Size | 256MB |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Series | Skyhawk AI |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Warranty | 5 Years |
Seagate SkyHawk AI 16TB – Surveillance Hard Drive | SATA 6 Gb/s, 3.5”, Cache-256MB, 5Y Warranty | ST16000VE004
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINAVFHHGIY
| Weight | 0.670 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Brand | Seagate |
| Storage | 16TB |
| Model | ST16000VE004 |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Skyhawk AI |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
Seagate SkyHawk AI ST12000VE0008 | 12 TB Cache Size-256MB | SATA 6 Gb/s, 7200RPM, transfer upto 270MB/s – Surveillance Hard Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINKG7G315G
| Weight | 0.690 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Brand | Seagate |
| Storage | 12TB |
| Model | ST12000VE0008 |
| Cache Size | 256MB |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Skyhawk AI |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Badges | 24Hr Dispatch |
Seagate SkyHawk AI ST18000VE002 18TB | Cache Size-512MB | SATA 6 Gb/s, 7200RPM, transfer upto 270MB/s – Surveillance Hard Drive
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINNSX5W917
| Weight | 0.670 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.611 × 10.185 × 14.699 cm |
| Model | ST18000VE002 |
| Brand | Seagate |
| Storage | 18TB |
| Cache Size | 512MB |
| Use Case | Surveillance/Smart Video Storagr |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SATA |
| Drive Type | Surveillance HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | Skyhawk AI |
TOSHIBA 10TB MG09ACA10TE 3.5″ SATA 7200 RPM HARD DRIVE | MG09 Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINII79H699
| Weight | 0.755 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG09ACA10TE |
| Storage | 10TB |
TOSHIBA 10TB MG10SDA10TE | Cache Size- 512MB | 3.5″ SAS, 7200 RPM HARD DRIVE | MG10-D Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN1Y62283I
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.18 × 2.61 cm |
| Brand | Toshiba |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Storage | 10TB |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG10 |
| Form Factor | 3.5inch |
| Interface Type | SAS |
TOSHIBA 14TB MG07ACA14TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 256MB , 7200RPM, SATA 6Gb/s, 5Y Warranty | MG07ACA Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGIN6MZ9U2Z9
| Weight | 0.705 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG07ACA14TE |
| Storage | 14TB |
| Cache Size | 256MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Series | MG07 |
| Interface Type | SATA |
| Form Factor | 3.5inch |
TOSHIBA 16TB MG09ACA16TE – Enterprise Hard Drive | Cache – 512MB , SATA 6Gb/s, 7200RPM, 5Y Warranty | MG09 Series
Rated 0 out of 5
Out of stock
SKU:
FGINN4L64S73
| Weight | 0.720 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.7 × 10.185 × 2.6 cm |
| Brand | Toshiba |
| Model | MG09ACA16TE |
| Storage | 16TB |
| Cache Size | 512MB |
| Drive Type | Enterprise HDD |
| Warranty | 5 Years |
| Use Case | Enterprise/Data Centre |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 RPM |
| Form Factor | 3.5inch |
| Series | MG09 |
| Interface Type | SATA |


Access Control
Smart Sensors And Automation
Network Adapters and Accessories
PoE Switches
Point To Point Wireless Radio
Routers
IP Cameras
Memory Cards
NVR
Smart WiFi Cameras
Desktop & Laptop RAMs
Internal and External Hard Drives
NAS Storage & Enclosures
SSD and NVMe Drives
USB Flash Drives








